Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3434
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Akcja ratowania pstrągów potokowych

Sobota, 21 kwietnia 2018, 6:42
Autor: red
REGION: Akcja ratowania pstrągów potokowych
Fot. archiwum
Do sześciu dolnośląskich rzek, m.in. do Nysy Kłodzkiej są wypuszczane młode pstrągi potokowe. Jest ich coraz mniej m.in. z powodu: susz i niskich stanów wód oraz działalności kłusowników, zanieczyszczeń ściekami komunalnymi i nieprzemyślanych inwestycji hydrotechnicznych. Akcję ratowania pstrągów wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Takie działania są konieczne z uwagi na liczne zagrożenia. Siedliska pstrąga są niszczone podczas remontów w obrębie koryt rzek prowadzonych z użyciem ciężkiego sprzętu. Profilowanie i wyrównywanie dna oraz brzegów rzek może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń naturalnych miejsc życia tej ryby. Zagrożeniem dla pstrąga są również trafiające do wód ścieki komunalne i zanieczyszczenia z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych. Dla małych pstrągów potokowych prócz ludzi zagrożeniem są obce gatunki zwierząt, takie jak: pstrągi tęczowe, źródlane i norki amerykańskie oraz wydry i pojawiające się coraz częściej w poszukiwaniu pokarmu kormorany. Koszt tegorocznego zarybiania wyniesie 244 tys. zł z czego 128 tys. zł to dotacja z Funduszu.

Dzięki tym środkom w kwietniu jest wypuszczane prawie 800 tys. ryb (w tym ok 100 tys. dwuletnich pstrągów i około 700 tys. „narybka"). Pstrągi pochodzą z Ośrodka Hodowli w Ścinawce Średniej. Zarybiane rzeki to: Ścinawka, Nysa Kłodzka, Bystrzyca, Biała Lądecka, Szybka i Dzika Orlica. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. Swoje gody odbywa jesienią. Jednej samicy zazwyczaj towarzyszy kilka samców. Ikra jest składana do zagłębień, które wykopują samice w żwirze pokrywającym dno.

To kolejny etap akcji prowadzonej już od roku 2007. Wędkarze z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 9 milionów pstrągów potokowych oraz węgorzy, sandaczy, sumów, linów, karasi, jazi, boleni, linów, lipieni, świnek i brzan. Zarybiano takie zbiorniki wodne jak: Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2 mln złotych. Łączna wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1 mln złotych.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group