Piątek, 20 grudnia
Imieniny: Bogumiły, Dominika
Czytających: 5610
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY startuje już 26 lipca

Niedziela, 22 lipca 2018, 8:17
Aktualizacja: 12:21
Autor: red
REGION, Sokołowsko: 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY startuje już 26 lipca
Fot. organizatorzy
Tłok przy bramkach, artyści widoczni tylko na telebimach, występy oglądane zza pleców wyższego od Ciebie tłumu? Tego nie zaznasz na Kontekstach – jednym z najciekawszych festiwali sztuki performance w Polsce.

Możesz za to liczyć na bezpośredni kontakt z topowymi artystami z całego świata i oglądanie sztuki z odległości kilku metrów. Do tego nie stracisz fortuny na karnet, bo bilet na Konteksty jest bezpłatny. Ósma edycja Kontekstów rusza 26 lipca i zapowiada się imponująco. Jeżeli chcesz zobaczyć prace Bałki, Masłowskiej, Robakowskiego, duetu Zweintopf czy Hochuli to Sokołowsko jest tym miejscem, w którym musisz być!

Performance, instalacje, interwencje

Ponad 50 artystów i artystek z pięciu kontynentów, część z nich po raz pierwszy w Polsce. Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje filmowe i wystawy. To wszystko kryje w sobie program 8. Kontekstów, których tematem przewodnim jest „Obce ciało". Artyści biorący udział w festiwalu podejmą próbę odpowiedzi na pytanie czy sztuka jest ciałem obcym w społeczeństwie czy może jej integralnym elementem. Z głównym tematem festiwalu zmierzą się w pierwszej kolejności performerzy zaproszeni do Sokołowska przez współkuratorów części performance – włosko-niemiecki duet VestANdPage, w tym m.in. lubujący się w absurdzie duet Zweintopf z Austrii, laureatka nagrody Swiss Performance Award – Gisela Hochuli, najpłodniejszy artysta performance z Azji – Gim Gwang Cheol, chilijski performer z kolektywu Par de Patoz – Alvaro Peredo Roa oraz Márcio Carvalho – artysta wizualny, performer, współkurator pierwszego biennale live art w Afryce Zobaczymy również wideo instalację jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy – Mirosława Bałki,realizację dźwiękową łódzkiego multidyscyplinarnego duetu Przepraszam oraz performance głosowy Josefa Spiznaka z Izraela. W programie Kontekstów znalazło się również spotkanie z pisarką Dorotą Masłowską, która na festiwalu pokaże swoje wideoklipy oraz wielopoziomowe działania pięcioosobowej grupy artystów z Australii – Bloom Collective.

Mocny akcent filmowy

Tegoroczna edycja Kontekstów dedykowana jest legendarnemu artyście Józefowi Robakowskiemu, który w ramach festiwalu zaprezentuje autorski zestaw filmów swojego autorstwa. Festiwalowicze będą mogli wziąć również udział w otwierającej festiwal multimedialnej wystawie „Krew facebooka", za pośrednictwem której Robakowski obnaża niezwykły potencjał twórczy Polaków. Na tym nie koniec filmowych Kontekstów. W sokołowskim Kino Zdrowie zobaczymy ponadto filmy Williama Kentridge'a – twórcy nazywanego „ostatnim żyjącym geniuszem", którego animacje można było zobaczyć m.in. na festiwalu w Edynburgu czy Cannes. Tegoroczne Konteksty to też okazja do zapoznania się z twórczością studia Marka Serafińskiego.

Platforma otwarta

W tym roku po raz drugi uruchomiona zostanie Platforma Otwarta, której celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania ich realizacji. Udział w niej weźmie kilkunastu młodych twórców, których działania będzie można zobaczyć każdego dnia festiwalu. Wśród młodych adeptów sztuki współczesnej, których będzie można spotkać na Kontekstach, na uwagę zasługują m.in. grupa Wykwitex z Wrocławia. Festiwal zamknie zbiorowy performance prowadzony przez Andrea Pagnes z duetu VestANdPage z udziałem wybranych przez performera artystów.

Sokołowsko – mekka artystów na Dolnym Śląsku

Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, oddalona 15 km od Wałbrzycha. Odkryta na nowo przez Fundację In Situ, która tchnęła w tę miejscowość drugie życie tworząc tam Laboratorium Kultury. Mekka dla artystów z całego świata, miejsce festiwali, wystaw, projekcji, pokazów i spotkań poświęconych sztuce współczesnej, filmowi i muzyce eksperymentalnej. Pakujcie namioty, rozbijcie się na wzgórzu tuż obok lasu albo między sanatorium i strumykiem, by spędzić kilka lipcowych dni w oparach sztuki efemerycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group