O nowym sezonie, o planach, premierach i działaniach prowadzonych w Szaniawskim i poza nim mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w teatralnym ogrodzie: Danuta Marosz - dyrektor naczelny wałbrzyskiego teatru, Sebastian Majewski - dyrektor artystyczny, Tomasz Jękot - kierownik literacki i Dorota Kowalkowska - pedagog teatru.
Pierwszą premierą będzie "Duchologia polska" w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Ten spektakl będzie można oglądać w Szaniawskim już 21 września. Jako że spektakl powstaje w koprodukcji z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, spektakl 5 października zostanie wystawiony również w Sosnowcu. Następna premiera to "Dziki" w reżyserii Klaudii Hartung-Wójcik, która odbędzie się 4 października. Kolejną, zaplanowaną na 9 listopada premierą jest "Instytut Goethego", będący adaptacją "Cierpień młodego Goethego". Spektakl wyreżyseruje Cezary Tomaszewski. 16 listopada na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera "Po nas choćby kosmos" w reżyserii Pawła Świątka, a 22 lutego również na Scenie Kameralnej wystawiona zostanie "Baba-dziwo", wyreżyserowana przez Dominikę Knapik.
Kolejna premiera to "Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą" w reżyserii Macieja Podstawnego - sztuka zainspirowana filmem Andrzeja Żuławskiego "Diabeł". Siódmą premierą 55 Sezonu w Szaniawskim jest "Wesele" Wyspiańskiego, które wyreżyseruje Remigiusz Brzyk. Premiera "Wesela" odbędzie się 14 czerwca. W Szaniawskim trwają prace nad dodatkowym spektaklem plenerowym, który miałby się odbyć w czerwcu lub lipcu 2019 w Amfiteatrze. Będzie to spektakl złożony z tekstów i piosenek pochodzących z literatury dziecięco-młodzieżowej. Spektakl ten powstaje w koprodukcji z wałbrzyskim Teatrem Lalki i Aktora i Miastem Wałbrzych.
Oprócz premier i spektakli Szaniawski w swoim 55. Sezonie zaplanował między innymi Polsko-Niemieckie dni dramaturgii dla młodzieży "Z ogniem w głowie 3", które odbędą się w dniach 16-19 listopada br. i zaplanowane na grudzień br. XVI Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, które w tym roku otrzymają podtytuł "Nostalgia", a przedstawiane w ramach Fanaberii będą spektakle, które gościły na deskach wałbrzyskiego teatru w latach minionych. Te spektakle, których z różnych przyczyn nie da się odtworzyć, będą emitowane w wersji filmowej. Będzie też projekt "Czytamy na głos. Najlepsza literatura w Szaniawskim", projekt czytania przed premierą i czytanie reportażu Aleksandry Boćkowskiej "Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL".