Dziś 45 lat minęło…a wałbrzyski teatr wciąż istnieje i ma się całkiem dobrze.
Początek był trudny. Częste zmiany dyrektorów źle wpływały na sprawy teatru. Zainteresowanie sceną zamiast rosnąć wciąż spadało. Dopiero w 1977 roku kiedy stanowisko dyrektora objął Andrzej Maria Marczewski udało się wypracować spójną linię repertuarową i określić styl teatru. W 1979 roku Marczewski zorganizował Ogólnopolski Festiwal Sztuk Dziecięcych, który przetrwał przez kolejnych pięć edycji. W latach 2000 – 2002 wałbrzyska scena zaczęła się zmieniać. Gospodarzami teatru byli wówczas Danuta Kubica i Krzysztof Kopka.
Dziś wałbrzyski teatr dramatyczny jest jedną z najciekawszych scen w kraju. Często działa poza miastem, bierze udział w licznych festiwalach, a spektakle bardzo często zostają nagradzane. Właśnie w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego mogliśmy oglądać Niemców, Zemstę, Wesele, Piaskownicę, Rewizora, Córkę Fizdejki,
Lot nad kukułczym gniazdem i wiele innych rewelacyjnych spektakli.
W tym roku wałbrzyski Teatr Dramatyczny obchodzi swoje czterdziestopięciolecie.
Różnie bywało, ale jedno trzeba z pewnością podkreślić – jest to nieprzerwana ciągłość teatru w naszym mieście. Z okazji urodzin teatr dostał nie byle jakie prezenty, a mianowicie zaproszenie do Seulu na festiwal sztuki i zaprezentowanie tam spektaklu Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł i pokaźną sumę pieniędzy w kwocie 9 mln 146 tys zł na modernizację teatru, z czego ok. 5,5 mln to środki unijne, a pozostałe gwarantuje Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
Takich prezentów możemy tylko pozazdrościć. Mamy także nadzieję, że Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego przez kolejne 45 lat będzie godnie reprezentował nasze miasto i że będziemy mogli się nim poszczycić. Życzymy tego oraz sukcesów w jubileuszowym roku i nie tylko.