Tak rozpoczęły się w Wałbrzychu obchody 20 rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Zdjęcia i dokumenty z tamtych czasów można było oglądać w Galerii Książki w Bibliotece pod Atlantami, a także w zabytkowym autobusie.
Gości zebranych w bibliotece przywitał prezydent Piotr Kruczkowski, podkreślając wielką wagę wydarzeń, do których doszło 20 lat temu. Wspominała tamte czasy posłanka Anna Zalewska – choć wtedy jeszcze uczennica, przeczuwała wraz z kolegami nadchodzącą rewolucję, która na szczęście okazała się bezkrwawa. Parlamentarzystów z tamtych lat reprezentował Włodzimierz Bojarski, pierwszy niezależny senator.
Przybyli liczni organizatorzy ówczesnego Komitetu Obywatelskiego “Solidarność”, który delegował swoich przedstawicieli z regionu wałbrzyskiego do wyborów do parlamentu. Wśród nich Marek Rząsowski. - 4 czerwca, to było światełko w tunelu, to było coś niewyobrażalnego. Chyba tak do końca nie wierzyliśmy, że to się uda. Ale była radość, że mogliśmy działać, spotykać się, agitować. Jeździliśmy na te spotkania, a za nami SB, bo jeszcze nas pilnowali. Tej ówczesnej radości i entuzjazmu nie da się z niczym porównać – wspomina Marek Rząsowski, obecnie biznesmen.
Współczesny senator Stanisław Jurcewicz odczytał zebranym uchwałę senatu, ogłaszającą rok 2009 rokiem polskiej demokracji. Głos zabrał także, choć tamte lata wspomina z perspektywy dziecka, szef wałbrzyskiej “Solidarności”, Radosław Mechliński. Podkreślił znaczące następstwa wydarzeń sprzed 20 lat, szczególnie ważne dla młodych ludzi. Ci z kolei wykazali się wiedzą historyczną, biorąc udział w konkursie na temat odzyskiwania suwerenności. Dla najlepszych przygotowano nagrody, a specjalny upominek dla jednej z uczestniczek ufundowała poseł Anna Zalewska.
Tę najważniejszą dla współczesnej Polski rocznicę uczczono także w Jedlinie Zdroju, gdzie już 15 lat temu stanął obelisk z kluczowymi dla polskiej niepodległości datami, a wśród nich – 4 czerwca 1989. Samorządowcy i młodzież złożyli kwiaty w hołdzie walczącym o niezależność, a młodzież zaprezentowała program artystyczny złożony z buntowniczych pieśni Jacka Kaczmarskiego.