Żywa Biblioteka to wydarzenie organizowane w oparciu o wartości takie jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka, aby redukować uprzedzenia i budować akceptację dla inności. To projekt, który umożliwia Czytelnikom i Czytelniczkom nieformalny kontakt z przedstawicielami grup społecznych obarczonych stereotypami, uprzedzeniami, wykluczeniem i dyskryminacją. Polega ona na osobistej rozmowie z reprezentantem/tką grupy doświadczającej stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, która trwa określony czas, zazwyczaj trzydzieści minut. Rozmowa ma luźny charakter: całe wydarzenie, w szczególności spotkanie z Żywą Książką odbywa się w intymnej, przyjaznej atmosferze.
Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd itp. Przykładowe tytuły Książek to: Muzułmanin, Niewidoma, Rom, Gej, Osoba ciemnoskóra, Trzeźwiejący Alkoholik, Były bezdomny, Feministka itp. Każdy Czytelnik w rozmowie z Żywą Książką ma okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.
Dlatego też, jeżeli czujesz, że przynależysz do grupy obarczonej krzywdzącymi stereotypami lub poczułeś/aś się kiedykolwiek dyskryminowany/a ze względu na jedną z wyżej wymienionych cech, może chciałbyś/abyś zostać naszą Żywą Książką? A może znasz kogoś, kto byłby chętny dołączyć do naszego Księgozbioru?
W szczególności szukamy:
– osób o różnych wyznaniach (np. muzułmanów/nki, protestantów/tki, żydów/ówki, niewierzących i innych);
– osób o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym (Romów/ek, Rosjan/ek, Ukraińców/nek, narodowości azjatyckich itp.);
– osób o innym kolorze skóry (osoby ciemnoskóre itp.);
– osób nieheteroseksualnych (geje, lesbijki, osoby biseksualne, aseksualne, interseksualne, transseksualne itp.);
– osób, które wyszły z uzależnienia narkotykowego, alkoholowego itp.;
– osób, które opuściły zakłady karne;
– osób z niepełnosprawnościami (niewidome, słabowidzące, z trudnościami w poruszaniu się itp.);
– osób zarażonych wirusem HIV;
– rodziców dzieci obarczonych krzywdzącymi stereotypami (dziecko poczęte metodą in vitro, dziecko niepełnosprawne itp.), samotnych rodziców;
– uchodźców/uchodczyń.
Prosimy o kontakt na e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl lub tel. 693 145 674. Odezwiemy się, spotkamy i opowiemy o sprawie bardziej szczegółowo.
Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 20 maja 2016 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Filharmonii Sudeckiej przy ul. Słowackiego 4.
Żywa Biblioteka/Human Library Wałbrzych została objęta Patronatem Honorowym przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha Pana dr Romana Szełemeja. Wydarzenie obywa się pod Patronatem Human Library Organization, Sieci Żywa Biblioteka Polska oraz Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu.
Wydarzenie jest organizowanego w ramach projektu „Wałbrzych – kultura zamiast nienawiści” współfinansowanego ze środków Gminy Wałbrzych.
Osoba do kontaktów:
Radosław Bednarski
Koordynator Żywej Biblioteki w Wałbrzychu
e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl