Żywa Biblioteka to ogólnoświatowy projekt edukacyjny, który umożliwia osobom zainteresowanym bezpośredni kontakt z przedstawicielami grup społecznych dotkniętych stereotypami, narażonych na wykluczenia, uprzedzenia i dyskryminację. Projekt prowadzony jest w przeszło 70 krajach świata a jego główną ideą jest propagowanie takich wartości jak otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka, oraz walka z wszelkimi przejawami dyskryminacji i wykluczeniami.
W Żywej Bibliotece można "wypożyczyć" Żywą Książkę - osobę dyskryminowaną między innymi ze względu na kolor skóry, pochodzenie etniczne czy narodowe, orientację seksualną, tożsamość płciową, wyznanie, trudną przeszłość, niepełnosprawność, światopogląd czy wygląd zewnętrzny i odbyć z nią bezpośrednią rozmowę, która może się przyczynić do obalenia stereotypów. Oprócz rozmów osobistych w ramach akcji w atrium Biblioteki pod Atlantami odbyła się też otwarta debata dotycząca tolerancji.
W tej edycji Żywej Biblioteki znalazło się 17 Żywych Książek. Można było porozmawiać z ateistą, byłym więźniem, cyganką, gejem, imigrantką, muzułmanką, osobą chorującą psychicznie, osobą chorującą na depresję, osobą transseksualną, parą lesbijską, patriotką, psychologiem, Syryjczykiem, wolontariuszem i Zaolzianką. Organizatorem wałbrzyskiej Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej Biblioteką pod Atlantami w Wałbrzychu oraz Stowarzyszeniem Animatorów Rozwoju Zmiana w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku”.