Uczestnicy zwiedzający wnętrza pałacu Jedlinka poruszają się swoistym wehikułem czasu, gdyż ich przewodnikami są postacie historyczne, które na przestrzeni minionych wieków, a także ubiegłego stulecia, tworzyły nie tylko historię Pałacu Jedlinka, ale także kształtowały losy regionu i Europy. Skoki w czasie, jakie czekają na zwiedzających, to prawdziwe spotkania z „żywą historią”. Niepowtarzalny klimat minionych lat tworzą przewodnicy ucharakteryzowani i odziani w stroje z epoki, a całość obrazu dopełnia barwny język tak, aby oddać rzeczywistego ducha przeszłości.
XVIII-wieczny Feldmarszałek armii austriackiej baron von Seher-Thoss, przeniesie nas w czasy świetności i upadku monarchii Habsburgów oraz Wojen Śląskich. Opowie, jak wyglądało jego życie z perspektywy toczących się bitew, a także na jego XVIII-wiecznym dworze w dawnym Tannhausen. Zapewne zdradzi też, jak powstała Jedlina-Zdrój i jak ze swoją małżonką Charlottą odnaleźli uzdrowiskowe źródła.
Carl Krister XIX-wieczny fabrykant, właściciel najlepszej śląskiej wytwórni porcelany, wprowadzi nas w świat rewolucji przemysłowej i dawnej magnackiej finansjery. Dowiemy się, jak z syna sierżanta zarabiając kilka talarów tygodniowo stał się śląskim Rockefellerem. Przemysłowiec zdradzi również, jak jako pierwszy, wprowadził na Pałac sanitariaty.
Albert Speer – minister uzbrojenia i amunicji III Rzeszy, głównodowodzący Organizacji Todt budującej podziemia w Górach Sowich o kryptonimie „Riese”, nazywany po wojnie architektem diabła (chodzi o Adolfa Hitlera). Spotkanie z tą czarną eminencją nazistowskich Niemiec przeniesie nas w mroki i tajemnice II wojny światowej.
Trasa rusza od 10 listopada i wymagana jest około 7-dniowa wcześniejsza rezerwacja: jedlinka@jedlinka.pl
Wszystkie szczegóły i pytania prosimy kierować pod wskazany adres e-mail.