Ekscentryczna, barwna. Intrygująca. Krystyna Mazurówna ma wiele wcieleń i ról. W swojej najnowszej książce słynna tancerka i choreografka dzieli się swoimi doświadczeniami emigrantki – ale nie tylko swoimi. Z przymrużeniem oka, czasem z lekką ironią obserwuje naszych za granicą – w Paryżu, Nowym Jorku, w Brukseli. Jakie są nasze wspólne cechy? Jakie śmiesznostki? Jak sobie radzimy poza granicami ojczyzny? O wszystkim tym pisze Krystyna Mazurówna. Szczerze, dowcipnie i z wdziękiem.
Krystyna Mazurówna - legenda polskiego tańca, gwiazda swingujących lat sześćdziesiątych. Córka lwowskiego matematyka Stanisława Mazura. Solistka Teatru Wielkiego i Operetki Warszawskiej, partnerka wybitnego tancerza i choreografa Witolda Grucy. Po powrocie ze stypendium w Paryżu założyła zespół tańca jazzowego Fantom.
Od zawsze szokująca i ekscentryczna. Fenomenalne choreografie, które sama tworzyła, przyniosły jej sławę. Pokazała, jak można tańczyć jazz.
U szczytu popularności, jesienią 1968 roku, zniknęła z ekranu i sceny - wyjechała z Polski. W Paryżu założyła własną grupę baletową Mazurowna Ballet, tańczyła z Josephine Baker, była solistką Casino de Paris, ale też szatniarką, bileterką, kierownikiem budowy, kelnerką i modelką w paryskiej Akademii Sztuk Pięknych.. Mężczyźni kochali się w niej na zabój, lecz, jak sama mówi, tak naprawdę - to ona kochała ich. Jej życie to wielka przygoda, która trwa nadal. Wychowała troje dzieci, ciągle "tańczy, walczy, nie odpuszcza...".