Tradycja powożenia zaprzęgami konnymi w Polsce ma dość wczesną metrykę, którą datuje się na XVI wiek. Rozmiłowanie w znakomitych koniach i pięknych pojazdach wśród polskiej arystokracji i ziemiaństwa było niejednokrotnie powodem do widowiskowych wystąpień.
Wiek XIX-ty to okres dynamicznego rozwoju wykorzystywania zaprzęgów. Wielkie rezydencje polskiej arystokracji, takie jak Łańcut czy Antoniny, gromadziły wtedy wspaniałe kolekcje pojazdów. Możni szczycili się posiadaniem i hodowlą wyśmienitych koni, nie dziwi więc, że pierwsze konkursy zaprzęgowe pojawiały się już w drugiej połowie XIX wieku.
Niestety, te piękne karty dziejów sportu zaprzęgowego zakończyła II Wojna Światowa i nowa epoka usuwania wszystkiego, co miało związek z elitarnym stylem życia.
Dzięki Polskiemu Towarzystwu Powozowemu, które w 2013 r. wystąpiło z inicjatywą zorganizowania pierwszych międzynarodowych zawodów tradycyjnego powożenia, we współpracy z Zamkiem Książ i Stadem Ogierów, ta wspaniała dziedzina na naszych oczach powraca do życia. Nieprzerwanie od wielu lat każdy konkurs spotyka się z dużym zainteresowaniem mediów, publiczności oraz dobrym przyjęciem zawodników i właścicieli koni.