W skład siedmioosobowego zespołu wchodzą przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu – Delegatura w Wałbrzychu, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji oraz Starostwa Powiatowego. Celem prac specjalistów jest sprawdzenie stanu zabezpieczenia dóbr kultury, zarówno pod kątem konserwatorskim, jak i przeciwpożarowym, zgodności z prawem budowlanym. Pod uwagę brane jest również zabezpieczenie przed kradzieżą oraz na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych.
Od 2002 roku, kiedy to zespół został powołany, lustracji poddano 46 obiektów, w tym 21 obiektów świeckich i 25 obiektów sakralnych. Do lustracji typowane są obiekty użyteczności publicznej i głównie te, które wpisane są w rejestr zabytków. Zespół wydaje zalecenia, do których powinni zastosować się właściciel obiektów po to, aby użytkowanie nieruchomości było bezpieczne, zgodne z prawem oraz chroniło wartość kulturową obiektu. Rekontroli od 2002 roku poddano 30 obiektów, z czego połowa to obiekty sakralne.
W roku 2010 lustracji poddano 4 obiekty: cerkiew p.w. Św. Archanioła Michała w Sokołowsku, kościół Filialny p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Rzeczce, Pałac Fabrykanta w Głuszycy oraz Zespół Szkół nr 1 I LO w Wałbrzychu – ten ostatni, będący własnością powiatu, jest najlepiej utrzymywany i konserwowany. Rok 2010 był czasem, w którym nie odnotowano też kradzieży z obiektów zabytkowych oraz pożarów.
Na rok 2011 zaplanowano 8 lustracji i 3 rekontrole. Specjaliści zlustrują m.in. budynki: spichlerz przy ul. Lisiej, Kalkomanię, wieżę ciśnień i modelarnię Zakładu Porcelany Stołowej „Wałbrzych”, Izbę Rzemieślniczą oraz dwa kościoły. -
- Działania zespołu są potrzebne, więc na pewno powinny być kontynuowane – mówił obecny na spotkaniu Robert Ławski, starosta wałbrzyski i dodał: - Postaram się, aby do zespołu dołączyła kolejna osoba, która będzie mogła informować właścicieli obiektów zabytkowych o źródłach pozyskania pieniędzy na zalecane remonty oraz zabezpieczenia.