Piątek, 20 grudnia
Imieniny: Bogumiły, Dominika
Czytających: 5494
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Wyjątkowy festiwal

Wtorek, 27 sierpnia 2019, 9:27
Aktualizacja: Środa, 28 sierpnia 2019, 9:13
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Wyjątkowy festiwal
Fot. organizatorzy
Przed nami 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski 2019.

Co roku Sokołowsko - malownicza miejscowość koło Wałbrzycha i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego - obchodzi święto kina. Projekcje festiwalowe odbywać się będą w Kinoteatrze ZDROWIE, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU, w kinie plenerowym oraz w przestrzeniach historycznego Sanatorium Brehmera. W tym roku festiwal odbędzie się w Sokołowsku 13-15 września. Patronat nad festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona zmarłego reżysera i dobry duch festiwalu, który nieustannie wspiera rozwój tegoż przedsięwzięcia.

Ideą przewodnią tegorocznej edycji jest WSPÓŁPRACA. Świat filmu nie istnieje w próżni – niezbędna jest wzajemność wszystkich pól, które składają się na gotowy film. Rozwój kina jest w dużej mierze historią solidarności, niezbędnej do tego, żeby tworzyć i przeżyć. Na poziomie instytucjonalnym pragniemy stworzyć w ramach działań festiwalowych platformę współpracy profesjonalno-scenariuszowej i edukacyjnej. Na poziomie międzynarodowym zależy nam na współpracy z różnymi krajami, tak aby do Sokołowska przyjechało kino różnorodne, które będzie dla naszej publiczności spotkaniem niezwykłym pod kątem estetycznym i emocjonalnym.

Elementem specjalnym ceremonii otwarcia będzie pokaz eseju filmowego "3 kolory: Srebrny" (wyprodukowany przez prestiżowe czasopismo filmoznawcze Sight & Sound z W. Brytanii). 30 lat po premierze "Czerwonego" Singer (autor pracy, który będzie gościem tegorocznego HAK) przygląda się znanej trylogii dokonując ciekawej analizy porównawczej między jej poszczególnymi częściami i budując między ujęciami intrygującą refleksję na temat przemijającego czasu w filmografii polskiego mistrza. Eseje filmowe uważa się powszechnie za przyszłość krytyki filmowej.

Sekcje festiwalu

HOMMAGE À KIEŚLOWSKI

Z okazji 25-lecia premiery „Trzy kolory. Czerwony” odbędzie się jubileuszowa, specjalna projekcja tego filmu, a po niej panel z udziałem m.in. Krzysztofa Piesiewicza (scenarzysta, najważniejszy partner zawodowy Kieślowskiego), Piotra Jaxy (fotosista „Trzech kolorów”), Urszuli Lesiak (montażystka „Białego”), Tadeusza Sobolewskiego (krytyk filmowy) Michała Oleszczyka (krytyk filmowy o międzynarodowej sławie), Ireny Strzałkowskiej (Studio Filmowe TOR) i i Zdenka Holý (dziekan prestiżowej praskiej szkoły filmowej FAMU, tłumacz książek o Kieślowskim w Czechach). Dyskusję poprowadzi Łukasz Maciejewski.

FOKUS CZECHY: MUSIMY SOBIE POMAGAĆ? NAJNOWSZE CZESKIE KOMEDIE

Współpraca z Czechami i pokazy kina czeskiego to jedna ze specjalności Sokołowska. W tym roku postanowiliśmy odświeżyć tę formułę i postawić na to, co polska publiczność uwielbia, czyli czeskie komedie. Nie tylko przyjrzymy się najnowszym produkcjom, ale zastanowimy się też nad tym, w jaki sposób tworzy się scenariusz filmu komediowego, jak konstruuje się w kinie humor, jak zmienia się on w kontekście kina narodowego, jak tworzyć wartościowe kino rozrywkowe, które równocześnie zachęcałoby do refleksji... Podczas panelu „Czeskie komedie dziś” zastanowimy się m.in., dlaczego tak bardzo uwielbiamy czeskie komedie i co decyduje o ich światowej, nieprzerwanej od dekad popularności. Gośćmi panelu będą Tomáš Pavlíček (odnoszący sukcesy reżyser i scenarzysta młodego pokolenia) i Robert Sedláček (jeden z najciekawszych współczesnych czeskich reżyserów; twórca zaangażowany zarówno na polu kina, jak i telewizji). Spotkanie poprowadzi Petr Vlček (kurator sekcji czeskiej festiwalu, znawca kina europejskiego). Panel zwieńczy pokaz najczęściej nagradzanej w ostatnim roku czeskiej komedii „Chata na sprzedaż” (Chata na prodej, 2018) w reżyserii wspomnianego Tomáša Pavlíčka. W ramach sekcji FOKUS CZECHY Robert Sedláček będzie również bohaterem własnej mini-retrospektywy, zobaczymy jego film „Jan Palach”, odbędzie się master class z reżyserem, a także spotkanie wokół jego twórczości.

LEKCJA KINA

Od tegorocznej edycji rozpoczynamy nowy cykl filmowy „Lekcja kina”, w ramach którego planowana jest wyjątkowa projekcja „Brzdąca” (The Kid, 1921) Charliego Chaplina (w tym roku wypada 130. rocznica jego urodzin) w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Sanatorium Brehmera. Warto wspomnieć, że to jeden z najbardziej ukochanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. W ramach tej sekcji zobaczymy również „Varda by Agnes” w reżyserii zmarłej w tym roku Agnes Vardy, wybitnej reżyserki, przedstawicielki francuskiej Nowej Fali.

TU I TERAZ: NOWE POLSKIE DOKUMENTY

Bogato i ciekawie zapowiada się sekcja polskich dokumentów, którą reprezentować będą młodzi twórcy; cykl spotkań z ich udziałem poprowadzi Michał Oleszczyk. Na zaproszenie naszego kuratora do Sokołowska przyjedzie m.in. Małgorzata Imielska z filmem „Miłość i puste słowa” (2018) oraz Paweł Wysoczański z filmem „Jutro czeka nas długi dzień”, Grzegorz Brzozowski z filmem "Obcy na mojej kanapie" (2017) oraz Michał Hytroś z filmem "Siostry" (2018).

NAJNOWSZE POLSKIE KINO

W ramach tej sekcji, publiczność festiwalu Hommage à Kieślowski zobaczy jako jedna z pierwszych, jeszcze przed konkursem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, głośny już film Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, a po pokazie będzie mogła się spotkać z reżyserem oraz odtwórcą jednej z głównych ról – Sebastianem Fabijańskim. Zobaczymy również „Wilkołaka” w reż. Adriana Panka oraz „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz.

Otwarcie Archiwum Kieślowskiego

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie Otwarcie Archiwum Kieślowskiego. Celem Archiwum jest pozyskiwanie, digitalizacja, ochrona i upowszechnianie zasobów archiwalnych związanych z twórczością jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów.

Wydarzenia towarzyszące

Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa niepublikowanych do tej pory fotosów z planu filmowego trylogii „Trzy kolory” autorstwa przyjaciela festiwalu i wielkiego profesjonalisty w swoim fachu, Piotra Jaxy. Przez wszystkie dni festiwalu działać będzie również kino plenerowe, gdzie będzie można zobaczyć filmy Krzysztofa Kieślowskiego w niepowtarzalnej atmosferze parku wokół Sanatorium Brehmera.

Goście festiwalu

Podczas trzech dni festiwalu spotkamy się z gośćmi, twórcami i krytykami filmowymi. Na festiwal Hommage à Kieślowski zaproszeni zostali m.in. Maria Kieślowska, Magdalena Łazarkiewicz, Grażyna Torbicka, Sebastian Fabijański, Leigh Singer, Xawery Żuławski, Adrian Panek, Krzysztof Piesiewicz, Piotr Jaxa, Piotr Sobociński Jr, Michał Sobociński, Łukasz Maciejewski, Tomáš Pavlíček, Robert Sedláček, Grzegorz Brzozowski, Petro Aleksowski…

Kuratorami tegorocznej edycji będą Diana Dąbrowska, Michał Oleszczyk, Petr Vlček oraz Mikołaj Jazdon.
Wszystkie informacje i program są dostępne na stronie www.hommageakieslowski.pl.

Głównym sponsorem festiwalu jest bank BNP Paribas. Organizatorzy postanowili również finansować festiwal poprzez zbiórkę funduszy na zrzutka.pl. Każdy może wpłacić dowolną kwotę na https://zrzutka.pl/e6vmes

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group