Remont to wspólne przedsięwzięcie władz powiatu kłodzkiego i Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy, do których należy znajdująca się w Słupcu Kopalnia Gabra. KSS Bartnica wzięła na siebie w całości koszty pierwszej części remontu, niemal 300 tys zł. Będzie też partycypować w finansowaniu kolejnego etapu przebudowy.
- Oddaliśmy kierowcom ponad pół kilometra wyremontowanej jezdni. Na odcinku rozpoczynającym się od przejścia kolejowego przy kopalni, prowadzącym w stronę miasta, zostały położone dwie warstwy nowego asfaltu, naprawione zostały też pobocza. Co ciekawe, do ich utwardzenia wykorzystany został asfalt zdjęty z dotychczasowej jezdni. Natomiast nowa nawierzchnia została wykonana w Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie, z wydobywanych w regionie, także w Słupcu, kruszyw. Można więc powiedzieć, że remont został przeprowadzony ekologicznie i z korzyścią dla lokalnej gospodarki - mówi Jerzy Fiłon, kierownik Działu Mechaniczno - Energetycznego w KSS Bartnica.
Choć ul. Kwiatkowskiego to dość ruchliwa droga powiatowa, kopalnia nie odżegnuje się od odpowiedzialności za jej stan. Jeżdżą tędy ciężarówki wywożące z zakładu urobek . - Mamy świadomość, że taki transport wpływa na jakość jezdni, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć remont, dla dobra kierowców i mieszkańców - mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.
A ponieważ droga nie była remontowana od lat, jej naprawa to naprawdę dobra wiadomość. Tym bardziej, że wkrótce rozpocznie się kolejny etap przebudowy.
- Rozstrzygnęliśmy już przetarg na remont pozostałego, liczącego niemal kilometr odcinka ul. Kwiatkowskiego. Wygrała go spółka Eurovia. Prace zaplanowaliśmy na lipiec, sierpień i wrzesień. Przebudowa obejmie nie tylko wymianę warstwy asfaltowej i utwardzenie poboczy, ale też budowę brakujących chodników - mówi Małgorzata Jędrzejewska - Skrzypczyk, wicestarosta powiatu kłodzkiego.
Koszty tego etapu remontu to aż milion czterysta tysięcy złotych. W większości sfinansuje go powiat, dołoży się miasto Nowa Ruda, ale też KSS Bartnica.
- Gdyby nie wsparcie kopalni, byłoby nam trudno zrealizować to kosztowne przedsięwzięcie. Kopalnia korzysta z drogi, ale też pomaga ją remontować i to jest bardzo pozytywny obraz współpracy samorządu z przedsiębiorcą - podkreśla Małgorzata Jędrzejewska - Skrzypczyk.