- Pomysł zaprezentowania mojej twórczości w uzdrowisku powstał ponad rok temu, gdy organizowałam swoją indywidualną wystawę w Galerii Sztuki BWA w zamku Książ. Plany skrystalizowały się wiosną tego roku – mówi Marzena Prokopowicz-Sawicka. Do uzdrowiskowej pijalni trafiły wybrane przykłady dotychczasowego malarstwa artystki – od 2000 do 2009 roku. - Umieściłam na wystawie nawet moje najwcześniejsze kompozycje – są to trzy prace z wystawy dyplomowej, którą przygotowałam w 2000 roku na zakończenie studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Następnie wybrałam cykle “Podróże”, martwe natury i pejzaże z pleneru w Rzeczce. Uważam, że są to obrazy bardzo dekoracyjne, że niosą ze sobą coś więcej, niż zwykły przekaz wizualny, a martwe natury nie do końca są “martwe”. W swoich pracach szukam porządku, ładu i harmonii, myślę więc, że są przekaźnikami dobrej energii – przyznaje artystka.
W twórczości Marzeny Prokopowicz-Sawickiej widać wyraźny wpływ sztuki starożytnej. - Zainspirował mnie starożytny Egipt, wręcz jestem nim zafascynowana. Stąd najwięcej wizerunków szklanych i glinianych dzbanów, butli, nawiązujących stylistyką do twórczości sprzed naszej ery – dodaje malarka.
Marzena Prokopowicz-Sawicka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała na wydziale edukacji artystycznej. Dyplom z rysunku uzyskała w 2000 roku w pracowni Joanny Imielskiej. Uprawia rysunek i malarstwo, ale też – zgodnie z kierunkiem studiów – organizuje i prowadzi autorskie programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty plastyczne. W okresie pracy w Galerii Sztuki BWA w zamku Książ była kuratorem wielu wystaw oraz koordynatorem projektów w ramach działalności Galerii. W 2007 roku uzyskała stypendium twórcze prezydenta Wałbrzycha.