Wtorek, 7 stycznia
Imieniny: Juliana, Lucjana
Czytających: 5364
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wielokulturowo w Rynku

Wtorek, 14 września 2010, 11:08
Aktualizacja: 15:39
Autor: Sven
Wałbrzych: Wielokulturowo w Rynku
W Rynku bawiły się setki wałbrzyszan
Fot. Sławomir Pawlik
Wałbrzyski Rynek zamienił się w miejsce prezentacji tego, co było potencjalną siłą Wałbrzycha jeszcze kilkadziesiąt lat temu – wielokulturowości. Dzisiaj wałbrzyscy Żydzi, Niemcy, Grecy, Romowie, ze swoją kulturą i obyczajami stanowią zanikającą mniejszość.

Pierwszy Wałbrzyski Piknik Wielokulturowy został zorganizowany po to, by pokazać wałbrzyszanom odrobinę innej kultury od „komercyjnej papki” dostarczanej przez telewizję, by dać impuls do działania na rzecz podtrzymania i rozwoju dobrej tradycji, jaką jest różnorodność kulturowa Wałbrzycha. Tworzą nie tylko cztery wymienione narodowości. Są także reemigranci z Bretanii czy przesiedleńcy „zza Buga”.

Od godziny 15.00 do 21.00 ze sceny słychać było muzykę oraz piosenki śpiewane w różnych językach. Chór Frankofonów zaśpiewał po francusku, a chór Niemieckiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego „Freundschaft” po niemiecku, znane utwory ludowe i piosenki dziecięce.

Jak zwykle dużym powodzeniem cieszyły się występy Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, prezentującego program z różnych części Polski oraz Nowej Romy, grającej tym razem wyłącznie skoczne kawałki, inspirujące publiczność do tańca. Nie obeszło się bez bisów.

Zespół „Waldenburger Klezmorim” znakomicie zagrał mini koncert muzyki żydowskiej, a Danuta Stankiewicz kontynuowała ten wątek muzyczny, śpiewając znane starszej publiczności przeboje.

Zapadał zmierzch i zrobiło się chłodniej, gdy na scenę wszedł grecki zespół „Zorba”. Kilkudziesięciominutowy występ zaczęli właśnie od znanego utworu z filmu „Zorba”, później było równie dynamicznie, co niewątpliwie rozgrzało liczną publiczność.

Tego dnia na szczęście dopisała pogoda. Dzięki temu bardzo licznie przybywali do Rynku wałbrzyszanie z rodzinami. Do ich dyspozycji było sporo miejsc siedzących i liczne stoiska z przeróżnymi potrawami. Prezentowały się wałbrzyskie instytucje kultury i stowarzyszenia. W Bibliotece pod Atlantami grupa dzieci wzięła udział w warsztatach tańców żydowskich, także dla najmłodszych zorganizowane zostały konkursy plastyczne i konkursy wiedzy o różnych krajach i narodach, a także konkurs karaoke. Otwarta została wystawa poświęcona Wałbrzychowi z pierwszych lat po wojnie.

Patronat honorowy nad imprezą pełnili: Ambasada Grecji, Konsulat Generalny Niemiec i Prezydent Wałbrzycha.

Piknik zorganizowali: Urząd Miejski w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Polska – Izrael w Wałbrzychu, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Żydów oraz Wałbrzyski Ośrodek Kultury i Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Była to pierwsza taka impreza w naszym mieście, ale jak zapowiedzieli organizatorzy – na pewno nie ostatnia.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group