Wykonawcy:
Zespół proMODERN - sekstet wokalny muzyki współczesnej w składzie:
Marta Czarkowska – sopran
Katarzyna Szymkowiak – sopran
Martyna Jankowska — mezzosopran
Aleksander Rewiński – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – baryton
Piotr Pieron – bas
Koncert zapowiadała i produkowała @Krystyna Swoboda.
Relacja fotograficzna: foto-adamczyk.pl
Arte Fundacja Kultury i Edukacji i Filharmonia Sudecka realizują przedsięwzięcie "Europolifonie" w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla Kultury współfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Ileż to przejmujących opowieści — bohaterskich, miłosnych, rodzinnych — roznosi się po paneuropejskich łąkach od Litwy przez Polskę, Ukrainę, Bułgarię, Albanię po Korsykę. Człowiek spotyka się z człowiekiem i opowiada, nierzadko śpiewając, swój los. Te wielogłosowe spotkania mają swoje niezwykłe oblicza w postaci tradycyjnych pieśni, mieniących się blaskiem lokalnych, narodowych technik wokalnych, charakterystycznych dla tej części świata i żywych jak nigdzie indziej.
proMODERN jako pierwszy profesjonalny polski zespół sięgnął po jedną z najtrudniejszych na świecie form wielogłosowości – isopolifoniczną pieśń albańskich Labów w aranżacji kosowskiego kompozytora Rafeta Rudiego, przejmującą „Janinës çi panë syte”. Stała się ona zarzewiem eksploracji tradycyjnych polifonii europejskich jako kulturowego fenomenu, istniejących jeszcze w żywej tradycji wybranych kultur, bądź zachowanych tylko w postaci reliktowej. W swoim programie muzycy proMODERN zawarli wielogłosowe śpiewy w wersji in crudo i w formie opracowań aranżacyjnych. Nowatorski wokalny zestaw powstawał przy ścisłej współpracy z dr Weroniką Grozdew-Kołacińską, naukowczynią i pieśniarką o bułgarskich korzeniach, kierowniczką Pracowni Etnomuzykologii Polskiej Akademii Nauk. Projekt sekstetu proMODERN skrzy się barwnymi technikami wokalnymi: charakterystycznymi dla tradycyjnych kultur Europy.