Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1993 roku, a inspiracją dla Joanny Fabisiak był znany western Johna Sturgesa „Siedmiu wspaniałych”. Przesłanie jest jasne – niewielu może wiele zmienić. Potrzebna jest tylko chęć działania, optymizm i wrażliwość na potrzeby innych, często słabszych. Podstawowym celem konkursu jest rozwijanie postaw prospołecznych oraz działalności na rzecz najbliższego otoczenia. Co prawda konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale od 2002 roku szlachetna idea wolontariatu krzewiona jest także w szkołach podstawowych.
Przez lata konkurs nabrał rozmachu. Organizowany jest w 85 miastach, gdzie na trwałe wpisał się w kalendarz imprez. W wielu szkołach w Polsce działają Kluby Ośmiu, w Wałbrzychu we wszystkich.
W kwietniu miał miejsce miejski finał konkursu, który wyłonił Ośmiu Wspaniałych z Wałbrzycha. Są to: Barbara Brzozowska, Patrycja Buda, Justyna Cebula, Klaudia Gajewska, Grzegorz Grzegorczuk, Jessica Kraczkowska, Patrycja Majerska i Katarzyna Zając.
Finał konkursu jest dla uczestników nagrodą za całoroczną pracę w charakterze wolontariuszy. Trzydniowa impreza pełna jest przeróżnych atrakcji: koncertów, wycieczek, dyskotek, imprez plenerowych.
Główny punkt programu zaplanowany jest na sobotę. Na uroczystej gali zostaną ogłoszeni zwycięzcy – Ośmiu Wspaniałych. Konkurencja będzie duża, ponieważ swój przyjazd potwierdziło prawie czterystu uczestników z całej Polski. Wałbrzych reprezentować będzie Justyna Cebula.
Patronat nad wałbrzyskim finałem objęli: Minister Edukacji Narodowej - Katarzyna Hall, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, Wojewoda Dolnośląski - Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński, Kurator Dolnośląski - Beata Pawłowicz, Prymas Polski - Kardynał Józef Glemp i Biskup Diecezji Świdnickiej - Ignacy Dec.
Z ramienia Urzędu Miasta przebieg finału koordynuje zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych - Iwona Rychlik.