Program „Mała książka - wielki Człowiek” ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym z roczników 2015-2018, które przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie wyjątkową „Wyprawkę Czytelniczą” na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową pozycję „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
- Myślimy także o starszych czytelnikach. Miłośnicy beletrystyki mogą już korzystać z nowoczesnych rozwiązań oferowanych na platformie „Legimi”. W Naszej bibliotece można uzyskać bezpłatny dostęp do eboków i audiobooków. Ponadto oferujemy ponad 3 miliony publikacji naukowych w ramach wypożyczalni Academica – opowiada Leszek Orpel.
Academica to administrowany przez Bibliotekę Narodową polski system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych, pełniący także funkcję biblioteki cyfrowej. Zastępuje tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy ponad 1250 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki Academice dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism), potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów.
- Oczywiście oferujemy także tradycyjne książki, których lista stale się wydłuża. Ostatnio zakupiliśmy kilkadziesiąt nowych pozycji, dzięki uzyskanemu wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin biblioteki w Jedlinie-Zdroju, nie tylko mieszkańców naszego miasta – zachęca Dorota Romanowska, kierownik biblioteki.