Wanda Rutkiewicz swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczęła w Rudawach Janowickich. Pasję kontynuowała w Tatrach, Alpach, Pamirze i Himalajach. Była jedną z najlepszych himalaistek w historii. Zdobyła większość „ośmiotysięczników”: Mount Everest – jako pierwszy Polak i pierwsza Europejka, Nanga Parbat, K2 – jako pierwszy Polak i pierwsza kobieta, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Była autorką i współautorką wielu książek i publikacji alpinistycznych.
Podczas wystawy zwiedzający mogli obejrzeć zdjęcia przedstawiające dom i rodzinną miejscowość himalaistki – Płungiany, zdjęcia z wczesnego okresu wspinaczkowego w Tatrach a także materiał z Himalajów i Karakorum, wraz z opisami wypraw i zdobywania szczytów. Nie zabrakło też wielu relacji prasowych dotyczących sukcesów Wandy Rutkiewicz.
Na wernisażu obecny był brat Wandy Rutkiewicz, Michał Błaszkiewicz, który opowiadał zebranym historie i anegdoty z życia prywatnego himalaistki. Można się było dowiedzieć między innymi, że Wanda Rutkiewicz była nie tylko wielką pasjonatką wspinaczki, interesowała się również innymi dziedzinami sportu, takimi jak lekkoatletyka i siatkówka – grała w pierwszoligowym klubie.
Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 roku podczas próby wejścia na Kanczendzongę – drugi co do wysokości szczyt w Himalajach i trzeci na Ziemii. Spotkanie prowadził Cezary Kasiborski. Wystawę można zwiedzać do 8 marca od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-16.00.