Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 5073
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyskie instytucje kultury otrzymały ministerialne dotacje

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016, 14:11
Aktualizacja: Piątek, 8 kwietnia 2016, 17:12
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wałbrzyskie instytucje kultury otrzymały ministerialne dotacje
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w siedzibie Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta miasta Romana Szełemeja, wiceprezydenta Zygmunta Nowaczyka i dyrektorów miejskich instytucji kultury. Tematem konferencji były dotacje z Ministerstwa Kultury.

Podczas konferencji omawiane były projekty, na których dofinansowanie wałbrzyskie instytucje kultury składały wnioski w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2016. Wnioski można było składać w ramach następujących programów: wydarzenia artystyczne, kolekcje, promocja literatury i czytelnictwa, edukacja, dziedzictwo kulturowe, rozwój infrastruktury kultury, obserwatorium kultury, promesa MKiDN, kultura dostępna, promocja kultury polskiej za granicą i budżet programów. Zgodnie z regulaminem naboru wniosków instytucje, których projekty nie otrzymały dofinansowania, ale uzyskały wysoką punktację, mogą skorzystać z trybu odwoławczego i starać się o ponowne rozpatrzenie wniosków.

- Jest wiele dobrych informacji. Najwięcej z Teatru Lalki i Aktora, stąd też spotkanie tutaj. Co roku nasze aplikacje są skuteczne. Środków zawsze jest bardzo dużo. Złożyłem na początku swojego urzędowania deklarację, że jeśli instytucja kultury złoży wniosek i uzyska dofinansowanie, to my będziemy zapewniać wkład własny. Podtrzymuje tę deklarację. To jest czasami bardzo duże zobowiązanie finansowe, dlatego że tych środków jest czasami bardzo dużo i wymagają wysiłku finansowego ze strony Gminy. W tym roku uzyskaliśmy największe dofinansowanie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

Wśród projektów, które otrzymały dotację w ramach programów MKiDN znalazły się:

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA - projekt: Sztuki Wizualne "Polskie dzieci w Iranie". Przyznana kwota dotacji wyniosła 85 200 złotych a wkład własny: 35 900 złotych. Teatr Dramatyczny - projekt edukacyjny "Bądź EDU! Rozszerzenie Teatru 2016" w ramach programu Kultura Dostępna, dofinansowanie w wysokości 14 000 złotych. Teatr Lalki i Aktora otrzymał dotację na 3 projekty: Sztuka teatru jak "druga strona lustra" - wydarzenie dla dzieci i młodzieży - dotacja w wysokości 98 000, projekt "Pamiętaj o mnie..." - warsztaty teatralne dla seniorów i dzieci - dotacja w wysokości 21 000 złotych i projekt "POLSKA 120" w ramach programu Patriotyzm jutra - dotacja w wysokości 57 000 złotych. Biblioteka Pod Atlantami - projekt "Bliżej Jachimowicza" - audiodeskrypcja Pokoju Poety - dotacja w wysokości 4 000 złotych. Filharmonia Sudecka - dotacja w wysokości 200 000 złotych na realizowany proces systematycznego podnoszenia stanu jakościowego i ilościowego instrumentów muzycznych. Zamek Książ - dotacja w wysokości 400 000 złotych na prace remontowe pokrycia dachowego skrzydła północnego i zachodniego. Ten projekt jest kontynuacją remontu prowadzonego w latach 2013-2014 i stanowi ostatni etap remontu zamkowego dachu.

Pomimo złożonych wniosków nie wszystkie miejskie instytucje kultury otrzymały dotację. Stara Kopalnia złożyła w sumie 8 wniosków, z których 7 nie otrzymało wsparcia a w 1 przypadku konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty. Wałbrzyski Ośrodek Kultury złożył 2 wnioski, które nie uzyskały dofinansowania. W tej sprawie, zgodnie z regulaminem naboru wniosków, zostało złożone odwołanie. Podobnie wygląda sytuacja w Muzeum Porcelany, które złożyło 4 wnioski w 4 różnych programach i nie otrzymało dofinansowania. Muzeum Porcelany również złożyło w tej sprawie odwołania. Biblioteka Pod Atlantami poza dofinansowanym projektem złożyło też wnioski o dofinansowanie na 4 kolejne, które nie otrzymały dofinansowania. W trzech przypadkach złożono odwołanie. Teatr Dramatyczny oczekuje na decyzje po złożonych odwołaniach na dofinansowanie 2 projektów. Filharmonia Sudecka nie otrzymała wsparcia dla 6 kolejnych zgłaszanych projektów.

- Bierzemy udział w projekcie RPO - Turystyka Kulturowa. W tym projekcie walczymy o fundusze na modernizację całej Filharmonii. Czas w Filharmonii się zatrzymał. Nie była poddawana żadnym remontom ani renowacjom od czasów pana Józefa Wiłkomirskiego. Dlatego bardzo zależy nam na tym, aby w tym projekcie wziąć udział. Złożyliśmy aplikację, która dotyczy instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez Marszałka. Jest to około 10 000 000 złotych. Walczymy o całość tej sumy, żeby móc zrobić remont raz a porządnie. Jeżeli kwoty będą mniejsze, będziemy musieli to robić fragmentarycznie. Dotarliśmy do projektów z 1926 roku, które obrazowały wnętrze sali koncertowej. Sala miała miejsca dla 700 osób. Były balkony, które zajmowały dużą część sali. Mieściło się na nich bardzo wielu widzów. Myślimy o odtworzeniowej sytuacji remontowej - powiedziała Elżbieta Łaganowska - Dyrektor Filharmonii Sudeckiej.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group