"Dzień osiemdziesiąty piąty" stanowi luźną interpretację opowiadania Ernesta Hemingwaya Stary człowiek i morze. Bazując na oryginalnej opowieści o samotności, heroicznym oddaniu sprawie i wielkiej wytrwałości w dążeniu do celu, przedstawia nową historię, która rozgrywa się tuż obok nas.
Współczesny Stary Człowiek nie mieszka w kubańskiej wiosce rybackiej, lecz przebywa w dużym miejskim szpitalu. Zapomniany przez rodzinę i najbliższych przyjaciół wyrusza w swój ostatni rejs, w którym towarzyszyć mu będzie młody pielęgniarz.
"Dzień osiemdziesiąty piąty" porusza uniwersalne kwestie, takie jak strach przed śmiercią i nieznanym, podkreślając jednocześnie, jak ważne jest wyzbycie się lęków i dążenie do obranego celu. To międzypokoleniowy obraz relacji, ukazujący jej piękno i szczerość intencji.
Spektakl Agi Błaszczak wykorzystuje różnorodne środki artystycznego wyrazu. Znajdziemy w nim elementy teatru cieni, animację przedmiotu, pantomimę, projekcje multimedialne oraz muzykę generowaną i miksowaną na żywo.