Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 5012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyski Hufiec czyta dzieciom

Piątek, 13 kwietnia 2018, 8:47
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzyski Hufiec czyta dzieciom
Fot. użyczone
W czwartek, 12 kwietnia, w ramach akcji „Aktywność – dobry wybór”, młodzież z wałbrzyskiego Hufca Pracy po raz kolejny wzięła udział w zajęciach czytelniczych.

Uczestnicy hufca spotkali się z uczniami II klasy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajek, które wybrała dla nich młodzież. Szczególne zainteresowanie wzbudziła opowieść o wizycie krokodylka Benia u dentysty. Dzieciaki dyskutowały na temat wysłuchanych opowieści, wykazując dużą wiedzę na poruszane tematy.

Wiek wczesnoszkolny to czas, w którym kształtują się nawyki, w tym również czytelnicze. Warto więc wykorzystać ten czas, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań, wzmacnia poczucie własnej wartości.

Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy. Umiejętność słuchania sprzyja stałemu poszerzaniu słownictwa zarówno biernego jak i czynnego, mobilizuje do poprawnego i swobodnego wypowiadania się. Pozwala poznawać nowe słownictwo i formy gramatyczne, pomaga w opanowaniu języka.

Umiejętność słuchania wywiera korzystny wpływ na umiejętność czytania. Kształcenie i kształtowanie języka dziecka łączy się integralnie z rozwijaniem jego myślenia. Stanowi sposobność do rozwijania umiejętności analizowania, porównywania, różnicowania, dokonywania syntezy, uogólniania, wnioskowania. Kontakt z książką wzbogaca wyobraźnię dzieci, rozszerza świat ich uczuć i myśli.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group