- Powstał w ten sposób teren rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowy, gdzie można uprawiać wiele różnych dyscyplin, odpoczywać, spędzać czas z rodziną i znajomymi, nauczyć się nowych rzeczy i odetchnąć świeżym powietrzem – mówi Teresa Wójcikowska z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, wykonawcy inwestycji. Na ścieżkę zdrowia, na którą składa się trzynaście przystanków, wbiegli już pierwsi miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu. Możliwości usprawnienia organizmu są tutaj nieograniczone – można się podciągać na linie, ćwiczyć zmysł równowagi, stracić niepotrzebne centymetry w talii, wzmocnić mięśnie nóg i rąk i poprawić krążenie. Każda stacja to kolorowa tablica informacyjna i urządzenia, wykonane z drewnianych elementów, solidnie umocowanych w podłożu. - Wszystkie elementy, składające się na ścieżkę zdrowia mają atest bezpieczeństwa, zostały wykonane przez profesjonalną, specjalistyczną firmę – zapewnia Teresa Wójcikowska.
W tej chwili trwają prace wykończeniowe przy kompleksie, w którym znajdą się boiska do gier zespołowych, stoły z wygodnymi siedziskami, przy których będzie można zagrać w szachy i chińczyka, a także ustawianie nowych ławek i koszy na śmieci. - Porządkujemy też zieleń w tym kawałku parku. Zamierzamy tu utworzyć okazałą paprociarnię, bo te rośliny dobrze się czują w panujących tu warunkach. Naprawiamy też alejki, zniszczone przez niedawne ulewne deszcze, wymieniamy krawężniki, likwidujemy wyrwy – wylicza prezes Wójcikowska.
W Parku Sobieskiego z pewnością pracy nie zabraknie, jest to bowiem dawny kompleks leśny, liczący ponad 35 hektarów. Był to pierwszy miejski park założony na bazie dawnego starodrzewu. Jego największą zaletą jest centralne położenie w Wałbrzychu. Bliski dostęp do parkowych ostępów mają zarówno mieszkańcy Śródmieścia, jaki i Nowego Miasta, a także Białego Kamienia i nawet Podgórza. - Niektórzy porównują go nawet do nowojorskiego Central Parku, ale uważam, że Central Park do naszego się nie umywa – przekonuje Teresa Wójcikowska.
Prezes MZUK przyznaje, że jej marzeniem jest, aby jak najwięcej mieszkańców Wałbrzycha chciało korzystać z parkowych atrakcji. - Robimy to wszystko wyłącznie dla wałbrzyszan, żeby mogli wypoczywać w przyjemnym otoczeniu. Chcemy tylko, aby to uszanowali, aby zbudowane urządzenia mogły wszystkim służyć jak najdłużej – podkreśla prezes MZUK.
Inwestycje w Parku Sobieskiego zostały sfinansowane z budżetu miasta. Kosztowały 160 tysięcy złotych.