Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3232
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyska Rada Kultury debatowała

Piątek, 3 sierpnia 2012, 6:14
Aktualizacja: 11:13
Autor: Karolina Kurban
Wałbrzych: Wałbrzyska Rada Kultury debatowała
Fot. Karolina Kurban
Wiodącym tematem posiedzenia Rady Kultury był tętniący niegdyś życiem Górniczy Dom Kultury, który ma powrócić do swojej świetności.

Gmina Wałbrzych rozpisała jednoetapowy konkurs architektoniczny na projekt koncepcyjny budynku dawnego GDK przy Al. Wyzwolenia, w przyszłości będący Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników.
- Czekałem na kamienie milowe, żeby móc o czym rozmawiać podczas posiedzenia. Dziś przedmiotem dyskusji będzie sprawa GDK, a także bieżące funkcjonowanie instytucji kultury – rozpoczął Roman Szełemej, prezydent Miasta Wałbrzycha.

Szanse na wykonanie projektu budynku GDK będą miały trzy biura architektoniczne, ponieważ w konkursie wyłonione zostaną trzy najlepsze prace. Oprócz wykonania projektu samego budynku architekci skupić się będą musieli również nad miejscami parkingowymi (w liczbie 500) i powiązaniami z innymi budynkami. Funkcją wiodącą Centrum Kultury ma być filharmonia. Zadaniem konkursu, którego całkowita wartość wynieść ma około 200 000 euro, jest wybór koncepcji architektonicznej i technicznej, stwarzającej współczesne ramy dla działalności Filharmonii Sudeckiej, która w obecnym budynku po prostu się nie mieści.

W skład sądu konkursowego wchodzić będą: Robert Szymala – urbanista miasta Wałbrzych, Andrzej Poniewierka – architekt, Piotr Fokczyński – urbanista miasta Wrocław oraz Arkadiusz Konieczny – przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sekretarzami organizacyjnymi są: Jan Jędrasik, reprezentujący Urząd Miasta i Marek Pałosz, jego zastępca.

Podczas spotkania Rady Kultury zdania na temat samej nazwy dawnego GDK były podzielone. Nie zgadzano się z brnięciem w tradycję górniczą miasta, która już dawno nie promuje Wałbrzycha.

- Górnicy poświęcili wiele, ale górnictwa już w naszym mieście nie ma, więc jak mamy promować miasto na czymś, co nie istnieje? To, co stare, tradycyjne, nie zawsze jest dobre, a obecnie górnictwo Wałbrzycha kojarzy się z biedaszybami – mówi przedstawiciel Teatru William Es.

Zwolennicy nazwy związanej z górnictwem również się wypowiedzieli, broniąc wałbrzyskich tradycji, od których uciec się nie da.
- Dawniej GDK to było centrum. Centrum z prawdziwego zdarzenia. Obecnie budynek niszczeje. W 1937 roku budynek nie wymagał remontu, a jego rola była ogromna. Jestem za utrzymaniem tego, co było związane z tym miastem, będąc żywym dowodem historii Wałbrzycha. Jestem szczęśliwy, że w końcu, po wielu latach wyszedł ktoś z inicjatywą przywrócenia świetności temu miejscu – chronił od zapomnienia Tadeusz Skrężyna, który w tym dniu został nominowany do Rady Kultury.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group