Warto na samym początku zaznaczyć, że tygodnik „Polityka” posłużył się danymi GUS-u pochodzącymi z 2012 i 2013 roku, a dane z Diagnozy Społecznej to średnia wyników badań z lat 2000-2013. Ta informacja oznacza, że wynik, jaki osiągnął Wałbrzych, obciąża nie tyle obecne władze, ale głównie poprzednią ekipę zarządzającą naszym miastem.
W rankingu pod uwagę wzięto 11 kategorii ilustrujących różne aspekty jakości życia: warunki mieszkaniowe, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, społeczeństwo obywatelskie, zdrowie, zadowolenie z życia, bezpieczeństwo i jakość samorządu. Jak informują autorzy rankingu: w przypadku każdego kryterium miasto z najlepszym wynikiem otrzymywało 100 punktów, a z najgorszym 0 punktów. Dla innych miast wyliczano wartość pośrednią. Na koniec została wyciągnięta średnia z wyników dla wszystkich 11 kategorii i tak powstał ostateczny Indeks Jakości Życia.
Dokładne dane można odnaleźć na stronie internetowej tygodnika „Polityka” pod adresem: polityka.pl/niezbednikinteligenta
I tak w tym rankingu prowadzi Warszawa z indeksem jakości życia na poziomie 70,3. Za nią znajduje się Sopot – 66,3, a najniższe miejsce na podium zajął Wrocław – 59,7. Na niezłym 22. miejscu uplasowała się Jelenia Góra – 51,4, a Legnica jest w tym zestawieniu na 26. pozycji – 50,5. Wałbrzych zamyka stawkę na 66. miejscu z wynikiem 27,9.
Niemal we wszystkich kryteriach nasze miasto plasowało się pod koniec stawki. W kategorii warunków mieszkaniowych było to 62. miejsce, w dochodach było to niezłe 42. miejsce, w kategorii praca zajęliśmy 62. pozycję, w dziedzinie wspólnoty to było 54. miejsce. Jeśli weźmiemy pod lupę edukację to zostaliśmy sklasyfikowani na 64. miejscu, a w dziedzinie środowiska na 54. lokacie. Jako społeczeństwo obywatelskie Wałbrzych zajął w rankingu „Polityki” 49. miejsce, a w kategorii zdrowia była to pozycja 62. W kategorii zadowolenia z życia nasze miasto uplasowało się na 64. miejscu, w kwestii bezpieczeństwa wypadliśmy słabo i zajęliśmy 61. pozycję i wreszcie w jakości samorządu została w naszym wypadku oceniona na 62. miejscu.
Oczywiście nie należy z tego rankingu wyciągać zbyt daleko idących wniosków, bowiem z pewnością, gdyby taki ranking został przeprowadzony w roku przyszłym i byłaby brana pod uwagę aktualna sytuacja Wałbrzycha choćby w kategoriach warunków mieszkaniowych (powstało ponad 200 nowych mieszkań komunalnych), czy edukacji (powstało wiele nowych obiektów sportowych przy szkołach, remontom poddano pokaźną liczbę placówek oświatowych) oraz pracy (bezrobocie w Wałbrzychu jest najniższe od sześciu lat), to pozycja naszego miasta w tym rankingu zapewne byłaby wyższa.