Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3234
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych i Pszczyna – ku miastom partnerskim

Piątek, 5 października 2012, 15:36
Aktualizacja: Sobota, 6 października 2012, 7:41
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzych i Pszczyna – ku miastom partnerskim
Fot. użyczone
Księżna Daisy von Pless po ponad stu latach na nowo połączyła miasta Wałbrzych i Pszczyna. Z dwudniową wizyta gościła w naszym mieście delegacja z tej, malowniczej górnośląskiej miejscowości. Miasta które od XIX wieku łączy wspólna historia zadeklarowały wolę współpracy.

Spotkanie robocze władz miejskich Pszczyny i Wałbrzycha odbyło się z inicjatywy górnośląskich gości, którzy jak przyznaje burmistrz Dariusz Skrobol są pod wrażeniem działań promocyjnych Wałbrzycha związanych z postacią księżnej Daisy von Pless. Angielska arystokratka, która pod koniec XIX wieku poślubiła Jana Henryka XV von Hochberg, barona na Książu i Księcia Pszczyńkiego dzieliła swoje życie między Książ i Pszczynę. Dziś jest bez wątpienia najbardziej znaną historyczną postacią zamieszkującą kiedykolwiek oba miasta. W Pszczynie wdrażania jest strategia promocji miasta poprzez postać księżnej. W Wałbrzychu podobne działania realizuje Fundacja Księżnej Daisy von Pless, ściśle współpracująca z Urzędem Miasta oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, któremu towarzyszyli zastępca Barbara Sopot-Zembok, przewodniczący rady miasta Leszek Szczotka oraz szefowa miejskiej promocji Marta Wesołowska spotkali się w Ratuszu z prezydentem Romanem Szełemejem, jego zastępcą Zygmuntem Nowaczykiem, przewodniczącą rady miejskiej Marią Romańską oraz zarządem Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateuszem Mykytyszynem i Magdaleną Woch. Przewodniczący rad miejskich Wałbrzycha i Pszczyny zadeklarowali, że będzie wdrażany projekt ogłoszenia obu miejscowości miastami partnerskim. Współpraca zakłada mi.n. wymianę młodzieży szkolnej, która zwiedzałaby zamki w Książu i Pszczynie, do II wojny światowej prywatne rezydencje rodziny von Hochberg, dziś jedne z najważniejszych zabytków Dolnego i Górnego Śląska. Współpraca partnerska obu miast zakładałby także wspólne obchody roku 2013 jako roku księżnej Daisy. W czerwcu przyszłego roku minie 140 lat od narodzin księżnej Daisy oraz 70 lat od daty jej śmierci w Wałbrzychu.

Władze Pszczyny odwiedziły także Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, gdzie zostały przyjęte przez kanclerza uczelni Jana Zwierko. Na terenie kompleksu PWSZ (dawny Pałac Czetrittzów, a później siedziba Zarządu Dóbr Książąt Pszczyńskich) znajduje się zamknięta dziś na głucho i czekająca na remont willa w której zmarła Daisy von Pless.

Goście z Pszczyny zakończyli swoją wizytę w Wałbrzychu kompleksowym zwiedzaniem zamku Książ (od wieży po lochy), gdzie przyjął ich także prezes spółki zamek Książ, Krzysztof Urbański. Spółka zarządzająca trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce jest jednym z fundatorów Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group