Piątek, 22 listopada
Imieniny: Marka, Stefana
Czytających: 3976
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Wałbrzych bez schronów

Środa, 13 marca 2024, 11:39
Aktualizacja: 14:11
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Wałbrzych bez schronów
Fot. red
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła ogólnopolską kontrolę P/23/061 – „Zapewnienie obywatelom miejsc schronienia w budowlach ochronnych na wypadek wystąpienia zagrożenia”.

W jej ramach Delegatura NIK we Wrocławiu skontrolowała Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Urząd Miasta Wałbrzycha, Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni oraz Starostwo Powiatowe w Polkowicach.

NIK ustaliła, że w województwie dolnośląskim nie zapewniono mieszkańcom wystarczającej liczby miejsc schronienia w budowlach ochronnych (schronach i ukryciach).

W skali województwa, schronienie mogło uzyskać jedynie 5,2% jego mieszkańców. Przy czym, ze wszystkich 30 powiatów i miast na prawach powiatu województwa dolnośląskiego, na terenie 18, zamieszkiwanych przez 1,48 mln ludności (51,1% populacji województwa), nie było w ogóle budowli ochronnych. Oznaczało to bardzo ograniczone przygotowanie na wystąpienie zagrożenia.

W Wałbrzychu schronienie mogło uzyskać jedynie około 0,6% mieszkańców miasta. Wałbrzych nie posiadał żadnego schronu, a stan techniczny oraz wyposażenie istniejących miejsc ukrycia wymagały nakładów finansowych w celu umożliwienia wykorzystywania ich zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Na obszarze miasta i gminy Bogatynia funkcjonowała tylko jedna budowla ochronna (schron zakładowy). Obiekt ten nie znajdował się jednak w posiadaniu lub w zarządzie Gminy. Nie był przeznaczony, ani dla potrzeb Urzędu, ani dla celów mieszkańców Gminy.

Na terenie powiatu polkowickiego w ogóle nie występowały budowle ochronne.

Kontrolerzy NIK ujawnili także, że w skontrolowanych jednostkach brakowało budowli ochronnych niezbędnych do pracy w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Mogło to rodzić ryzyko braku zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i niemożności realizacji zadań w każdych warunkach.

Występowały również przypadki nienależytego wywiązywania się w skontrolowanych jednostkach z zadań związanych z budownictwem ochronnym (takich jak np. powadzenie ewidencji budowli ochronnych, przeglądy budowli ochronnych), mimo istnienia odpowiednich warunków organizacyjnych.

Podkreślenia wymaga przy tym, że ustalenia te dotyczyły staniu prawnego obowiązującego do 22 kwietnia 2022 r. Z uwagi na zmianę uwarunkowań prawnych, tj. ze względu na uchylenie z dniem 23 kwietnia 2022 r., ustawy o powszechnym obowiązku obrony i wydanego na jej podstawie rozporządzenia będącego podstawą prawną do realizacji zadań z zakresu obrony cywilnej oraz niewprowadzenie w ich miejsce nowych regulacji, które obejmowałby tematykę budowli ochronnych, obecnie brak jest podstaw prawnych do wykonywania takich zadań.

Pełne wyniki kontroli, w tym treść wystąpień pokontrolnych, dostępne są na stronie internetowej Izby: http://www.nik.gov.pl

Twoja reakcja na artykuł?

1
1%
Cieszy
5
7%
Hahaha
1
1%
Nudzi
3
4%
Smuci
14
19%
Złości
50
68%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group