W ciągu roku (2019 –2020) wzrosła liczba żłobków o 15,4 proc. Coraz więcej mam wraca do pracy po roku spędzonym z maluchem. A tym samym pojawia się coraz więcej ofert pracy dla opiekunów w żłobkach i klubach malucha. Większość zatrudnionych w placówkach opiekuńczych dla małych dzieci to kobiety, ale na kurs zapisać może się każdy. Jak wygląda od podszewki kształcenie w tym zawodzie?
Kto może pracować z dziećmi do trzech lat?
Nie masz studiów pedagogicznych ani podobnych? A chcesz pracować z małymi dziećmi? To żaden problem, wystarczy ukończyć kurs opiekuna w żłobku. Może się na niego zapisać osoba pełnoletnia z wykształceniem średnim. Opiekun najmłodszych nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, nie może być pozbawiony opieki rodzicielskiej (obecnie i w przeszłości, nie może być ona ograniczona ani zawieszona) i musi dać rękojmię należytego sprawowania opieki nad dzieckiem. W przypadku zainteresowanych kursem osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, muszą się z niego wywiązywać.
Obok tych wymagań formalnych, opiekun powinien mieć dobra kondycję fizyczną, podzielność uwagi i przede wszystkim być osobą z dużą empatią i cierpliwością. To nie jest praca dla osób, które nie lubią dzieci.
Jak wygląda szkolenie w kierunku opiekuna w żłobku?
Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. O szczegółach szkolenia, które posiada pozwolenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, na tej stronie: niania.pro. W tej szkole z wieloletnim doświadczeniem, nie tylko zrobisz kurs na opiekuna w żłobku, ale podniesiesz posiadane kwalifikacje. W ramach szkolenia otrzymasz wiedzę z wielu obszarów: pedagogiki, psychologii, a także pierwszej pomocy. 80 godzin stanowią praktyki zawodowe pod okiem wykwalifikowanego pracownika. Dzięki temu nabywamy doświadczenie w pracy z dziećmi i nabieramy pewności siebie na tym stanowisku.
To jest zawód na całe życie. A dzięki zdobywaniu dodatkowych uprawnień poszerzasz swoje możliwości pracy. Kurs opiekuna w żłobku jest również mile widziany u niani. Dzięki niemu może wynegocjować wyższą stawkę.