Przypomnijmy, punkt przyjęć RPO został uruchomiony w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu w marcu br. jako piąty tego typu w Polsce i jedyny na Dolnym Śląsku - we Wrocławiu znajduje się bowiem Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO.
Kto może zwracać się do Rzecznika o pomoc?
W myśl art. 80 Konstytucji RP każdy ma prawo wystąpienia - na zasadach określonych w ustawie - do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej. Przed zwróceniem się do RPO należy wykorzystać przysługujące środki odwoławcze. Oznacza to, że o pomoc do Rzecznika może zwrócić się obywatel polski, cudzoziemiec, który znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej oraz osoba prawna, a nawet jednostka organizacyjna nie mająca tej osobowości, jeśli tylko w myśl przepisów może być podmiotem praw i obowiązków.
Rzecznik może podjąć czynności także z własnej inicjatywy, m.in. na skutek informacji zamieszczonej w środkach masowego przekazu czy wniosku Rzecznika Praw Dziecka lub innego organu, który uprawdopodobnił istnienie naruszeń prawa w działaniu organów publicznych.
W wałbrzyskim punkcie przyjęć dyżury pełnione są w każdy trzeci piątek miesiąca w godz. 10.00-14.00, w pokoju nr 141, na I piętrze.
Osoby, które nie mogą osobiście dotrzeć do Punktu Przyjęć Interesantów, a zainteresowane będą przedstawieniem swojej sprawy Rzecznikowi Praw Obywatelskich, powinny przesłać swój wniosek wraz z kserokopią posiadanych dokumentów na adres siedziby Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu.
Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu, ul. Wierzbowa 5, 50-056 Wrocław, telefony - sekretariat: 71 34 69 115, przyjęcia: 71 34 69 100, fax: 71 34 34 325
Wniosek można także złożyć za pośrednictwem serwisu internetowego Rzecznika www.rpo.gov.pl