W ramach zajęć edukacyjnych i pokazowych każdy będzie mógł spróbować swoich sił podczas zajęć z gliną czy masą porcelanową. Będą to zajęcia indywidualne i zbiorowe, terapii zajęciowej dla ośrodków pomocy społecznej oraz dzieci i młodzieży potrzebującej pomocy, oczywiście pod opieką pracowników merytorycznych. Funkcjonować będzie także Ceramiczny Uniwersytet III wieku.
-Planujemy odtworzyć cech garncarzy – zawód wymierający, a kiedyś bardzo popularny. Kolejną ważną działalnością Centrum Ceramiki będą organizowane sympozja i plenery artystyczne dla ceramików z Polski i świata, w obecnej chwili prowadzone są rozmowy z założycielami Sympozjum „Porcelana Inaczej”, a także Związkiem Artystów Polskich, by Sympozjum odbywające się od 36 lat w Wałbrzychu, a nie kontynuowane od dwóch lat, wróciło do naszego miasta- mówi Kierownik Działu Przemysłu i Techniki - Roman Jacek Radomski.
Jedną ze spektakularnych form działalności będzie uruchomienie tzw. „Żywego muzeum”. Projekt ten jest możliwy dzięki zakupowi około 2 tysięcy historycznych modelek-form do produkcji wyrobów porcelanowych z byłej Fabryki Porcelany „Wałbrzych”. Jest to zasób produkcyjny obejmujący lata 1850 do zakończenia produkcji (jedną z historycznych „modelek ceramicznych” można obejrzeć w wałbrzyskim Muzeum przy ul. 1 Maja, jest to gipsowa modelka do wyrobu formy na naczynie – beczkę na bigos z 1850-1860 roku).
Dzięki Dyrektorowi PWSK Mirosławowi Brożkowi oraz zaangażowaniu w ratowaniu przemysłowego dziedzictwa byłej FP „Wałbrzych” Jackowi Romanowi Radomskiemu udało się pozyskać wiele materiałów do produkcji porcelany m.in.: około 10 tys. gipsowych form, pełne wyposażenie pieców do wypału ceramiki, porcelanowej masy plastycznej i masy lejnej, dwa toczki ceramiczne, kilka stołów niezbędnych przy wyrabianiu porcelany i wiele innych urządzeń niezbędnych do profesjonalnego funkcjonowania pracowni ceramicznej.
-Przejęcie przemysłowego dziedzictwa kulturowego z byłej FP „Wałbrzych”, której początek sięga 1845 roku, jest wyjątkowe i unikatowe w skali Europy. Nigdzie jak dotąd władze samorządowe nie zadbały o zabezpieczenia dla następnych pokoleń takiego zasobu historycznego, stało się to u nas w Wałbrzychu. Na bazie przejętych historycznych form ceramicznych będziemy wznawiać unikatowe limitowane serie wytwarzając porcelanę historyczną taką, jaką produkował zakład Tilscha i FP„Wałbrzych” jednocześnie prowadząc pokazy edukacyjne pod nazwą: „jak dawniej wytwarzano porcelanę dekoracyjną i użytkową”. Każdy zainteresowany będzie mógł przy pomocy pracowników pracujących w Centrum Ceramiki Unikatowej stworzyć własny kubek, filiżankę – zestaw śniadaniowy lub cały serwis do kawy czy herbaty. Jesteśmy także bardzo zainteresowani współpracą z byłymi pracownikami Fabryki Porcelany „Książ”, „Wałbrzych”, by opowiedzieli nam o swojej pracy i podzielili się własnymi doświadczeniami - dodaje Roman Jacek Radomski.