Poinformował o tym prezydent Piotr Kruczkowski na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Odbyła się ona w Centrum Monitoringu, znajdującym się w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Przemysłowej.
Na pierwszy rzut oka cały system nie wygląda zbyt okazale. Kilka ekranów, w które wpatrzony jest jeden człowiek. Za pomocą joysticka przybliża obraz, gdy na ekranie dzieje się coś niepokojącego. Zainstalowane kamery dają możliwość identyfikacji ludzi. Dzięki temu, zarejestrowany obraz może stać się dowodem sadowym.
Kamery, w liczbie ośmiu, zainstalowane zostały przy ul. Adama Mickiewicza 15, ul. gen. Józefa Zajączka 1, ul. 1-go Maja 6, Alei Wyzwolenia 34, ul. Stanisława Moniuszki 20, ul. Gdańskiej 2 i 10 oraz przy ul. Bolesława Limanowskiego 8.
Uzupełniły one istniejący wcześniej system, składający się z dziesięciu kamer, które wspomagają utrzymanie porządku przy ul. Nowy Świat, ul. Juliusza Słowackiego, na Placu Grunwaldzkim, ul. Stanisława Moniuszki, w Rynku, ul. Tadeusza Kościuszki, na rogu ulic Romana Dmowskiego i Mikołaja Kopernika, na Placu Magistrackim, przy ul. Bolesława Limanowskiego i na Placu Teatralnym.
Rozszerzenie monitoringu kosztowało 260 tysięcy złotych. Na szczęście aż 200 tysięcy pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Mamy nadzieję, że za żwawo postępującą rewitalizacją miasta nadążać będzie system ochrony przed wandalizmem i bandytyzmem. Oczekujemy także informacji potwierdzających przydatność istniejącego monitoringu. Sprawdzimy to za jakiś czas i skonfrontujemy ze zgłoszeniami aktów wandalizmu, napadów, rozbojów i innych aspołecznych zdarzeń.