– Mimo że prace przygotowawcze są już prowadzone od ponad dwóch tygodni, to właśnie teraz ruszą największe roboty, a co za tym idzie, najwięcej będzie utrudnień dla kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej i mieszkańców. Zrobiliśmy bardzo dużo, by te zmiany nie były bardzo dotkliwe. Z tego też powodu koordynację ruchu będzie wspomagać policja i straż miejska. Mamy również zapewnienia od wykonawcy, że roboty będą prowadzone do wieczora, po to, by ten najtrudniejszy etap zakończył się jak najszybciej – informuje Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Od 5 października zamknięty będzie główny przebieg drogi na placu św. Małgorzaty, czyli skrzyżowanie placu z ul. Bolesława Chrobrego oraz ul. Waleriana Łukasińskiego. Co to oznacza? Przede wszystkim sporo zmian dla kierowców i pasażerów. Świdniczanie powinni zapoznać się z nowymi miejscami przystanków autobusowych. Nowe miejsca na przystanki zostaną wyznaczone dla konkretnych linii:
- dla linii nr 10 i 50 – ul. Marii Konopnickiej (na wysokości Miejskiej Biblioteki Publicznej);
- dla linii nr 2, 6, 8, 15, 16, 18, 52 – (kierunek centrum) postój taksówek bagażowych (skrzyżowanie z ul. 1 Maja);
- dla linii nr 2, 6, 8, 15, 16, 18, 50 – (kierunek os.. Zawiszów) ul. Księcia Bolka Świdnickiego (zatoka w rejonie skrzyżowania z ul. Jagiellońską);
- dla linii nr 4, 41, 43, 12, 60 – ul. Stefana Żeromskiego (wzdłuż składu opału);
- prywatni przewoźnicy – o wyborze konkretnego przystanku MPK wyznaczonego w nowym miejscu placu św. Małgorzaty zadecydują sami prywatni przewoźnicy.
Trasy linii nr 4, 41, 43, 12, 60, które kończyły bieg na placu św. Małgorzaty, zostaną skrócone do ul. Muzealnej. Kierowcy z kolei będą musieli korzystać z objazdów. Przebudowa jednego z dwóch największych placów w Świdnicy pochłonie 9,5 milionów złotych.
Prace będą przebiegały w pięciu etapach, z których pierwszy powinien zgodnie z planem zakończyć się za dwa miesiące.