Jest to roślina zielna z rodziny selerowatych, pochodząca z rejonu Kaukazu, osiąga wysokość od ok. 1,5 metra do nawet 4 metrów wysokości. Łodyga o średnicy około 10 cm, jest głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta. Na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne fioletowawe plamki. Posiada blaszkowaty ogromny kwiatostan koloru białego (niekiedy różowawego) oraz wielkie liście (do 2 m długości i więcej, o szerokości do 150 cm), ułożonymi skrętolegle. Kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach związany z obecnością związków kumarynowych. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję (na łodydze znajduje się mniej włosków, mocniej owłosione są ogonki liściowe). Ze względu na kształt najczęściej mylony z koprem.
Gdzie możemy spotkać barszcz Sosnowskiego:
Przy drogach.
Wzdłuż nasypów kolejowych.
Wzdłuż rzek, potoków, jezior.
Wzdłuż rowów i w dolinach rzecznych.
Na obrzeżach łąk i pól uprawnych.
W ogrodach, parkach i lasach, ale także w miastach, wśród zabudowy mieszkaniowych.
Jest to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która wydziela soki mające właściwości drażniące, powodujące przede wszystkim niebezpieczne oparzenia skóry II i III stopnia.
W przypadku ujawnienia miejsca gdzie rośnie taka roślinna, należy powiadomić Straż Miejską. Strażnicy każdorazowo sprawdzają takie zgłoszenie. Jeżeli potwierdzą obecność barszczu Sosnowskiego informują właściciela terenu o konieczności usunięcia.
Bardzo dobrym przykładem jest ostatnie zgłoszenie od zaniepokojonych mieszkańców z dzielnicy Podzamcze o rosnącym barszczu Sosnowskiego na ul. Hetmańskiej. Funkcjonariusze straży miejskiej potwierdzili to zgłoszenie. Powiadomili o tym fakcie właściciela terenu, który niezwłocznie usunął niebezpieczną roślinę z jego terenu.