Jest rok 1945. Skończyła się wojna. Czas trudny, obfitujący w dramatyczne wydarzenia, krew, krzywdę i ból. Dla tych, którzy przeżyli pojawiła się nadzieja na lepsze jutro. Na razie towarzyszy im pusty brzuch, lęk dzieci, które zbyt szybko musiały dorosnąć, obawa o bliskich, których pochłonęła zawierucha wojenna. Liczą , że na ziemi ojców, którą dziedziczyli z dziada pradziada poleczą wojenne rany. Mają niewiele ale mają siebie. Tego trzymać się będą zawsze. Nagle trzeba porzucić nadzieję. Opuścić rodzinne strony. Spakować swoje życie w małe tobołki i wyruszyć w nieznane. W towarowych wagonach, wycieńczeni, głodni i oszołomieni podróżują tygodniami na "ziemie zachodnie". Boją się. Nie chcą się rozdzielić. Nie zajmują pojedynczych domów. Chcą mieszkać razem jak tam na Kresach....Mówią jesteśmy tu tylko na chwilę, za miesiąc, dwa wrócimy do siebie. Do domu ojców. Przyjechali na 3 miesiące zostali na zawsze. Polacy z Kresów Wschodnich. Ofiary politycznej rozgrywki.
To ich niebywałą odwagę, ich trudny los uczczono dziś 29 maja w gminie Stare Bogaczowice, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę w 70 rocznicę przybycia pierwszych osadników z Kresów Wschodnich.
Uroczystość rozpoczęto mszą świętą celebrowaną przez Jego Ekscelencję biskupa Ignacego Deca. Gośćmi honorowymi byli mieszkańcy gminy, którzy w latach 40- tych i 50- tych ubiegłego wieku jako pierwsi zasiedlali gminę Stare Bogaczowice. W uroczystościach wziął udział Pan Julian Lech, kawaler orderu Virtuti Militari, żołnierz kampanii wrześniowej.
- Dziękuję Wam, że pamiętacie - mówił.
Starostwo Powiatowe ufundowało pamiątkową tablicę:
„ Pamięci naszych Przodków, którzy po II wojnie światowej, wbrew swojej woli opuścili domy rodzinne na Kresach Wschodnich, by tu znaleźć sobie i nam miejsce na ziemi......" -
przy której delegacje radnych, samorządowców i parlamentarzystów złożyli wiązanki.