Na wymianę pieców z węglowych na elektryczne lub gazowe Gmina Wałbrzych przeznaczyła trzy miliony złotych. Środki te pochodzą z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wnioskodawcy mogą liczyć na refundację do 50 procent kosztów wymiany pieca, grzejników i instalacji, jednak kwota dofinansowania nie może być wyższa niż pięć tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że program dopłat do wymiany źródeł ogrzewania jest w Wałbrzychu realizowany już od 2014 roku. Zgodnie z założeniami programu do roku 2023 piece węglowe mają być całkowicie wyeliminowane z lokali indywidualnych, co w znacznym stopniu przyczyni się do ograniczenia niskiej emisji.
- Chcemy żeby mieszkańcy dobrze i szybko przygotowali się do składania wniosków. Na najbliższej sesji będzie uchwała o zasadach dofinansowania zamiany pieców. Przeznaczyliśmy w ramach rewitalizacji duże środki na dofinansowanie zamiany pieców węglowych na piece gazowe, albo inne źródła ciepła - mogą to być piece elektryczne. W ciągu ostatnich 3 czy 4 lat wydaliśmy na to prawie 2 700 000 złotych ze środków własnych. Uchwała, która zostanie podjęta w przyszły czwartek będzie obowiązywała wszystkich od dwóch lat wstecz, od 1 lutego 2016 roku. Spodziewamy się kilkuset wniosków. Zakładamy, że pieniądze które na ten cel przeznaczyliśmy wystarczą na 700-900 mieszkań - powiedział Roman Szełemej.
Z kolei Wiesław Sójka mówił o szczegółach dotyczących składania wniosków. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest trwała likwidacja pieca węglowego, instalacja nowoczesnego pieca gazowego lub elektrycznego potwierdzona fakturami, zgoda na inspekcje przeprowadzane przez pracowników magistratu w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy, poprawne wypełnienie wniosku przez wszystkich właścicieli lokalu, podpisana umowa z gazownią. Zła wiadomość jest taka, że aby ubiegać się o dofinansowanie, oprócz pieca na paliwo stałe - węgiel lub drewno, należy zlikwidować również kominek.
Planowane jest też podjęcie uchwały, na mocy której możliwe będzie ubieganie się o dopłatę do eksploatacji nowego typu ogrzewania. Dopłata miałaby pokrywać różnicę pomiędzy kosztem ogrzewania węglowego a gazowego czy elektrycznego. Pracownicy Biura Obsługi Klienta Urzędu Miasta i Biura Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa zostaną przeszkoleni tak, aby zweryfikować poprawność składanych wniosków i udzielić informacji na temat ewentualnych braków i konieczności uzupełnienia wniosku. Wnioski należy składać w Biurze Obsługi Klienta UM.