Z notatki o autorze zamieszczonej na stronie Instytutu Reportażu:
„Jagielskiego interesują przewlekłe konflikty, w których sprzeczne racje rozmaitych stron splątują się w gordyjski węzeł, dlatego pisze o małych kaukaskich narodach, które od momentu rozpadu ZSRR nieomal bezustannie walczą między sobą, czy o Afganistanie. Reportażysta nie koncentruje się jednak na politycznych analizach, danych i suchych faktach. Zajmują go przede wszystkim ludzie, których wciąga kołowrót nienawiści i zemsty, zarówno przywódcy krajów czy narodów, jak i zwykli ludzie, których zazwyczaj najmocniej dotykają wojenne zawieruchy. Poprzez ich historie stara się przybliżyć polityczno-społeczne realia opisywanych miejsc, nie szczędząc przy tym szczegółów, dzięki którym czytelnik może dobrze poznać specyfikę życia w Czeczenii czy Afganistanie.
Jagielski w swoich książkach mnoży punkty widzenia, zestawia opinie ludzi stojących po różnych stronach konfliktów. Nie stara się na siłę porządkować zebranych materiałów, zamykać ich w publicystycznych, prostych formułkach, zdając sobie doskonale sprawę, że dotyka problemów na dobrą sprawę nierozwiązywalnych. Jest wytrawnym obserwatorem, który dba o to, żeby czytelnicy dowiedzieli się, jak naprawdę wygląda życie w miejscach, które znamy jedynie z telewizyjnych newsów, ukazujących najczęściej jedynie „okropności wojny”.
Klasyk światowego reportażu, Ryszard Kapuściński, stwierdził: „Pisarstwo Jagielskiego to świetna kontynuacja, doskonałe rozwinięcie i wzbogacenie wszystkiego, co najlepsze w polskim i europejskim reportażu”.”
Wojciech Jagielski - dziennikarz, reporter, pisarz, współpracujący z PAP (1986-91), Gazetą Wyborczą (1991-2012), Polską Agencją Prasową (2012-2017), a obecnie związany z Tygodnikiem Powszechnym. Współpracuje też z BBC i „Le Monde”. Jako dziennikarz specjalizuje się w problematyce Afryki, Kaukazu, Azji Środkowej i Południowej. Laureat wielu nagród dziennikarskich i literackich.Autor m.in. „Modlitwy o deszcz”, „Wież z kamienia” i „Wszystkich wojen Lary”.