„Rewitalizacja” dosłownie oznacza „ożywienie”, „przywrócenie do życia”, a w przypadku miasta przywrócenie życia w zdegradowanej przestrzeni publicznej. Aby osiągnąć ten cel, potrzeba działań na rzecz lokalnej społeczności, które sprawią, że mieszkańcy będą chcieli mieszkać i spędzać czas w danym miejscu. Takie działania są sukcesywnie prowadzone w Boguszowie-Gorcach.
Pisaliśmy o zakończonej modernizacji hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Boguszowie-Gorcach. Została ona wykonana w ramach zadania obejmującego rewitalizację zabytkowego centrum miasta. Dobiegają końca także prace w ratuszu miejskim, z których najważniejszą jest remont sali ślubów. Ciemna boazeria i dawny wystrój ustąpiły już miejsca jasnym, przestronnym wnętrzom utrzymanym w jednym spójnym stylu. Do sali będziemy mogli teraz dostać się nowym wejściem od strony Placu Odrodzenia.
Kolejną zmianą, która składa się na proces rewitalizacji Boguszowa-Gorc, będzie budowa systemu monitoringu w wybranych punktach miasta. Czternaście kamer zostanie zamontowanych na budynkach przy Placu Odrodzenia i przy ulicy Głównej (dawna Fornalskiej) oraz na słupach zlokalizowanych przy boisku sportowym przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to 100 tys. złotych.
W ciągu ostatnich 3 lat, w zakresie samych tylko elewacji, wyremontowano w Gminie 53 budynki. Spore zmiany w temacie budynków mieszkalnych szykują się także teraz – Gmina i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Boguszowie-Gorcach uzyskały dofinansowania, dzięki którym zrewitalizowanych zostanie dwanaście kolejnych budynków. Szacowany koszt wszystkich tych prac wyniesie prawie 3 mln 650 tys. zł, z czego dotacje pokryją ponad 1 mln 750 tys. zł. Remonty części wspólnych obejmą budynki przy ul. Strażackiej 10 i 16, Sienkiewicza 49, Rynek 1-2, Głównej 19, 37, 40 i 42, Strażackiej 27, Placu Odrodzenia 5 i 15 oraz budynek mieszkalny, komórki gospodarcze i zaplecze sklepowe przy pl. Odrodzenia 5a. Roboty budowlane będą prowadzone w latach 2018 – 2019.
W planach jest także zagospodarowanie skarpy przy ul. Kamieniogórskiej (z tyłu przystanku w kierunku Gorc). Z pewnością stanie się ona bardziej „zielona” - z jej powierzchni zniknie betonowa wylewka. Koszt prac budowlanych w obrębie skarpy szacuje się na 316 tys. złotych.