Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Książ: Tadeusz Różewicz nagrodzony w Książu

Wtorek, 18 października 2011, 16:24
Aktualizacja: 16:35
Autor: Sven
Wałbrzych/Książ: Tadeusz Różewicz nagrodzony w Książu
Fot. Sven
W poniedziałkowe popołudnie w zamku Książ odbyła się XIV sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Najważniejszym punktem spotkania było wręczenie nagród.

Dolnośląskie Nagrody Kulturalne Silesia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2011 przypadły znakomitemu poecie i dramaturgowi Tadeuszowi Różewiczowi, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Towarzystwu Przyjaciół Jeleniej Góry.

- Wielce szanowny laureacie, jestem niezmiernie dumny, że mogę wręczyć wybitnemu poecie i dramaturgowi, prozaikowi i scenarzyście Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia. Jako przedstawiciel mieszkańców Dolnego Śląska stwierdzam z całą stanowczością, że to zaszczyt, że za miejsce swojego życia i pracy wybrał pan Wrocław i Dolny Śląsk. To właśnie Wrocław ustanowił rok 2011 „Rokiem Tadeusza Różewicza”. Niedawno, 9 października, obchodziliśmy pańskie 90 urodziny. Życzę panu w imieniu swoim i wszystkich zgromadzonych najlepszego zdrowia i wszelkiej pomyślności – mówił Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Nagrodę odebrali żona i syn laureata.

Tadeusz Różewicz jest laureatem wielu nagród wyróżnień, miedzy innymi: Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i doktoratami honoris causa ośmiu uczelni.

Nagroda Kulturalna Silesia została uchwalona w październiku 2006 roku przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda ta stanowi wyraz szczególnego uznania i szacunku dla osób i instytucji, których działania, postawy i inicjatywy w nadzwyczajny sposób wzbogacają naszą regionalną spuściznę kulturalną, kulturalne bogactwo i dziedzictwo, w oparciu o które budowana jest tożsamość dolnośląska.

Uzupełnieniem spotkania był występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, która zagrała bardzo zróżnicowany program, były polki Straussów i sporo muzyki filmowej. W dwóch utworach usłyszeliśmy i zobaczyliśmy niecodziennych solistów grających ma maszynie do pisania i kowadle. pierwszy wystukał podanie do władz wojewódzkich podanie o podwyżki dla muzyków, a drugi podkowę dla marszałka Jurkowlańca.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group