Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3236
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sztuka linorytu w Bibliotece pod Atlantami

Czwartek, 15 marca 2012, 11:26
Aktualizacja: 11:26
Autor: Daria Stryjek
Wałbrzych: Sztuka linorytu w Bibliotece pod Atlantami
Fot. Daria Stryjek
Zapraszamy na wystawę reprodukcji prac Józefa Gielniaka, który zajmował się linorytem.

Technika graficzna druku wypukłego jest zbliżona do drzeworytu wzdłużonego, w której artystycznej obróbce poddaje się linoleum, czyli miękki materiał wykonany z masy plastycznej, stanowiącej mieszaninę oleju lnianego, kalafonii, mączki drzewnej lub korkowej, nałożonej na płótno jutowe lub podobną tkaninę.

Proces tworzenia odbitki litograficznej rozpoczyna się od wykona rysunku ołówkiem na kawałku linoleum. Niektórzy twórcy najpierw rysują na kartce, a potem przekalkowują rysunek na podłodze. Trzeba pamiętać o tym, że odbitka będzie lustrzanym obrazem wizerunku wyciętego w matrycy.

Zbiór dzieł pochodzi z teki wydanej przez Ossolineum w 1972 roku. Możemy je oglądać od 8 marca do 4 maja na II piętrze Biblioteki pod Atlantami.

Józef Gielniak był polskim grafikiem, który pracował nad swoimi linorytami w sanatorium Bukowiec w Kowarach. Spod jego dłuta wyszło 70 bardzo dojrzałych, pod względem kompozycji, prac. Krytycy i publiczność uznali go za geniusza, który słynie ze wspaniałego warsztatu. W bibliotece możemy podziwiać m.in. „ Sanatorium Wysoka Łąka”, „Improwizacje dla Grażynki”, „Kowary”. Oprócz grafiki znajduje się tam również opracowanie poświęcone Józefowi Gielankowi, autorstwa Mariusza Hermansdorfera oraz komplet dłut linorytniczych.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group