W piątek miała miejsce część edukacyjna Sygnału Wolności w kościele pw. Św. Aniołów Stróżów. Na początku z koncertem wystąpił Zespół Filharmonii Sudeckiej. Następnie odbyła się prelekcja dra inż. Antoniego Ziemby z Krakowa pt. „Otoczmy troską życie”. Jest to jednocześnie hasło tegorocznego Sygnału Wolności. W ubiegłym roku poruszano sprawy przemocy w rodzinach.
Inż. Antoni Ziemba od wielu lat działa w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka. Jak to się stało, że inżynier pracujący, na co dzień w Politechnice Krakowskiej zajął się obroną życia? – Często mnie o to pytają – mówi Antoni Ziemba. – Zaczęło się to ponad 30 lat temu, kiedy byłem na praktyce inżynierskiej w Wiedniu. Tam po raz pierwszy pod jednym z kościołów zobaczyłem w gablocie zdjęcia zamordowanych dzieci. To były tzw. późne aborcje, dokonane w 7 - 8 miesiącu życia dziecka. Nie ukrywam, że był to dla mnie niesamowity wstrząs. Wcześniej nigdy się z tym nie zetknąłem. Słyszałem co prawda o przerywaniu ciąży, czy spędzaniu płodu, bo takich wtedy określeń się używało, ale nie wyobrażałem sobie, że zabija się dzieci kilka miesięcy od poczęcia. Drugi taki wstrząs nastąpił zaraz po powrocie do Polski. W moje ręce trafiła broszura wydana nielegalnie wówczas, która podawała statystyki dokonywanych wówczas w Polsce aborcji. W końcu lat ‘70 zabijano w naszym kraju rocznie ok. 800 tys. dzieci. Wyciągałem kalkulator i obliczyłem, że jest to ponad 2200 dzieci dziennie. To wprost niewyobrażalne. O tym w ogóle się nie mówiło. Kilka dni temu w katastrofie lotniczej zginęło ponad 200 osób, mówił o tym cały świat. A tu 2200 dzieci każdego dnia. Musiałem coś zrobić. Dziś jeżdżę po całej Polsce i staram się do obrony życia przekonać jak najwięcej osób.
- Cieszę się, że podjęto taki niełatwy temat – mówi Piotr Sosiński, wiceprezydent Wałbrzycha. – Trochę żałuje, że przyszło tak mało osób. Ale to wystąpienie inż. Antoniego Ziemby zostało nagrane i mam nadzieję, że uda się je przybliżyć młodzieży podczas lekcji wychowawczych w szkołach.
Obecnie w kościele pw. Św. Aniołów Stróżów można oglądać niewielka wystawę poświęcona obronie życia.
Jednak główna część Sygnału Wolności jeszcze przed nami. W niedzielę o godz. 14.00 na wałbrzyskim Rynku rozpoczyna się festyn rekreacyjno-edukacyjny. W programie festynu: blok występów estradowych (wśród wykonawców m.in. „Ludzie Jana Pawła II”, Ewa Binek, Koinonija Jan Chrzciciel z Wrocławia, Zespół Cygański „La Roma”), blok konkurencji rekreacyjnych i artystycznych z nagrodami, dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, loteria i wiele innych niespodzianek. O godzinie 19.30 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru – Józefa Skrzeka z koncertem muzyki elektronicznej.