W PG nr 3 w Wałbrzychu wszyscy zebrali się punktualnie i czekali na uroczyste przywitanie przez dyrektor placówki. W przemówieniu zawarte było przywitanie wszystkich zebranych i przypomnienie, z jakiej okazji jest ta akademia. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, podczas której uczniowie przybliżyli młodszym kolegom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni żołnierskie. Następnie młodzież zaprezentowała film pt. „Teleexpress historyczny”, w którym zaprezentowano fakty historyczne sprzed 95 lat, dotyczące odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przekaz filmu dał młodzieży jasno do zrozumienia, jak ich przodkowie walczyli o wolną ojczyznę i pragnęli, aby Polska stała się wolna i niepodległa.
Celem apelu było kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie wrażliwości na święta narodowe, uczenie szacunku do tradycji narodowych, jak i twórcze uczestniczenie w życiu szkolnym i społecznym.
Tymczasem w Głuszycy obchody to autorski film - sondaż uliczny, powrót do przeszłości, teatralne wystąpienie grupy ukazujące postacie XVIII wieku, taniec współczesny z flagą w świetle reflektorów i scenicznego dymu, które na długo zapadną w pamięci młodzieży z głuszyckiego gimnazjum oraz zaproszonych szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Przygotowania do spektaklu prowadzono w 4 różnych grupach: dekoratorzy, grupa efektów audio-wizualnych, grupa taneczna oraz filmowo-teatralna. Opiekunami grup byli nauczyciele GP Głuszyca: A.Femiak, R.Zychal, K.Szatkowska, B.Wardawy. Zaproszeni goście docenili wysiłek i pomysł młodzieży, oklaski trwały i trwały.
- Może taka forma obchodów jakże ważnego święta dla Polaków sprawi, że młodzież będzie pamiętać, szanować i poznawać historię swojego państwa. Bądźmy dumni z tego kim jesteśmy, z tego, że jesteśmy Polakami - mówi dyrektor GP Głuszyca Ewa Dorosz.
- Historia naszego państwa powinna nas wiele nauczyć. Pamiętajmy o naszej przeszłości i nie pozwólmy, żeby nasze korzyści przysłoniły nam innych ludzi. Pamiętajmy o naszych świętach narodowych i ludziach dzięki którym żyjemy w wolnym kraju – tymi słowami uczniowie podsumowali swój wielki występ.