Każdego roku obchody „ Światowego Dnia Bez Tytoniu” organizowane są pod innym hasłem. Do tej pory były to między innymi: „Młodość bez papierosa”, „Tytoniowe ostrzeżenia zdrowotne”, „Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu”, „Działania marketingowe przemysłu tytoniowego”, „Płeć a tytoń” , „Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego” ,"Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”. Tegorocznym tematem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „ Podnoszenie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe”. Przesłanie, zgodnie z wytycznymi Ramowej Konwencji WHO o użyciu tytoniu ( FCTC) wskazuje, iż kraje członkowskie powinny wdrażać politykę cenową na wyroby tytoniowe w celu zmniejszenie ich konsumpcji.
Badania pokazują, że wyższe podatki są szczególnie skuteczne w ograniczeniu używania tytoniu wśród grup o niskich dochodach oraz w zapobieganiu rozpoczynaniu palenia wśród młodzieży. Podatek akcyzowy, który powoduje wzrost cen wyrobów tytoniowych o 10% zmniejsza konsumpcję tytoniu o około 4% w krajach o wysokich dochodach, i nawet o 8%w większości krajów o niskich i średnich dochodach.
Podnoszenie podatków na wyroby tytoniowe skłania palaczy do porzucenia palenia, zniechęca młodych ludzi do rozpoczęcia palenia oraz jest źródłem przychodów do budżetów państwa. Działania informacyjne podejmowane w ramach Światowego Dnia Bez Tytoniu mogą wpłynąć na zwiększenie przestrzegania zakazu palenia w miejscach publicznych a działania edukacyjne prowadzone w tym czasie przyczynić się do poszerzenia wiedzy o szkodliwości palenia i mieć wpływ na ograniczenie palenia.