Jak wyjaśniają organizatorki - Ewa Maduch i Edyta Borczyk, w tegorocznej VI edycji konkursu, jako motyw przewodni wybrano słońce. Symbol nieskończoności, nieba, początku, światła, siły aktywnej, triumfu i chwały.
- Cieszy to, że prac jest ciągle tak dużo - mówi dyrektor szkoły, mgr Jolanta Znamierowska. - Widać, że tematyka konkursów przypada do serc młodym ludziom. To jest nasz wielki sukces.
W tym roku w konkursie udział wzięło 25 placówek i ośrodków szkolno - wychowawczych z całej Polski oraz jeden z Niemiec. Przysłano 283 prace plastyczne. Wszystkie zachwycały świeżością spojrzenia i niezwykłym, często niecodziennym, połączeniem różnych materiałów, z których w rezultacie powstały oryginalne i niepowtarzalne obrazy.
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym laureatkami zostały Klaudia Plutka z Radomia i Weronika Laszewska z Warszawy. Wyróżnienie otrzymała Gabriela Żebrowska również z Warszawy.
Wśród uczniów klas I - III dostrzeżone zostały prace Anny Kapustki z Krakowa, Aleksandry Domagały i Wiktorii Korby z Wałbrzycha. W tej kategorii wyróżniono Agnieszkę Chudybę z Krakowa i Aleksandrę Wnukowską z Radomia. Wśród uczniów klas IV-VI najlepsze były Marzena Płuciennik z Wałbrzycha, Agnieszka Harnik z Krakowa, Paulina Budka z Wałbrzycha i Gabriela Orzechowska z Legnicy oraz Ola Gutkowska z Radomia.
Wśród gimnazjalistów doceniono Alicję Jankowską z Wałbrzycha, Magdalenę Wdowską z Radomia, Bartłomieja Rozbickiego z Warszawy oraz Aleksandrę Salę i Mariusza Witkowskiego z Radomia. Wśród osób dorosłych i uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych wyróżniono Lucynę Kosińską z Długopola - Zdroju, Steve'a Szchwarz'a z Freiberga, Katarzynę Marczak z Jaskulina, Agnieszkę Kosińską z Długopola-Zdroju i Łukasza Zyrę ze Świebodzic.
W części literackiej, na którą wpłynęło około 100 prac, tytuł laureata i wyróżnienia przyznawano od kategorii wiekowej uczniów klas IV-VI. Otrzymali je Olga Ostrowska z Radomia, Maciej Przybyszewski z Włocławka, Marcin Urbański z Warszawy. Wśród gimnazjalistów doceniono utwory Kamili Kłapińskiej z Wałbrzycha, Ewy Tokarskiej z Radomia, Marty Skowrońskiej z Radomia i Anny Kazimierek z Dzierżoniowa. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych najlepsza była Małgorzata Łysoń z Jaskulina.
W trakcie uroczystości otwarto również wystawę prac plastycznych uczestników. Dokonał tego wiceprezydent miasta Wałbrzycha Piotr Sosiński. Zgromadzeni mieli także okazję wysłuchać dwóch laureatek konkursu recytatorskiego „Romantyczna Dusza” i obejrzeć przedstawienie zaprezentowane przez młodsze klasy zatytułowane „Ziemia nasza planeta”.
- Do występu przygotowywaliśmy się dwa tygodnie - opowiada dziesięcioletnia Paula Floryk, uczennica 4 klasy. - Pomysł na przedstawienie miała nasza nauczycielka, pani Walewska. Nam się spodobał, byliśmy nim zaciekawieni i sami przygotowaliśmy sobie stroje.
- W naszej szkole od września zajmujemy się tematyką ekologiczną – mówi Anna Walewska, nauczycielka z ZSI, która wyjaśnia, skąd wziął się scenariusz widowiska. - Otrzymaliśmy nawet certyfikat Szkoła dla Ekorozwoju. Temat jest bliski dzieciom, więc w tym tkwimy. Od nas wypłynął pomysł artystyczny, później uczniowie dokładali coraz to nowe elementy. Jest to więc praca całego zespołu - przekonuje.