Piątek, 22 listopada
Imieniny: Marka, Stefana
Czytających: 4826
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Startuje rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Piątek, 1 czerwca 2018, 7:28
Aktualizacja: 15:42
Autor: red
REGION: Startuje rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych
Fot. użyczone
1 czerwca o godzinie 8.00 rusza rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych w województwie dolnośląskim. Jak przejść przez cały proces krok po kroku i czym kierować się przy wyborze szkoły? Podpowiadamy, prezentując wybory gimnazjalistów, którzy w zeszłym roku brali udział w rekrutacji.

Marzenia vs. rzeczywistość – ilu uczniów dostało się do wymarzonej szkoły w ubiegłym roku?

Przebadaliśmy decyzje startujących do blisko 2 800 szkół ponadgimnazjalnych, które w roku 2017 rekrutowały uczniów za pomocą systemu elektronicznego firmy VULCAN. Zdecydowany prym wśród najchętniej wybieranych szkół wiodły licea ogólnokształcące - 45% i technika - 42%. Jedynie 13% absolwentów gimnazjów zdecydowało się kontynuować naukę w szkole branżowej I stopnia. Czy uczniowie dostali się do wymarzonej szkoły? W ogromnej większości tak! 46% absolwentów zostało przyjętych do liceów, 42% do techników. Do szkół branżowych I stopnia zostało przyjętych 12% uczniów kończących gimnazjum.

O realizacji edukacyjnych planów w dużej mierze zdecydowały oczywiście punkty. Średnio, aby w ubiegłym roku dostać się do liceum, uczniowie musieli zdobyć 135 punktów, do technikum 98. Kandydatom do szkół branżowych I stopnia wystarczał pułap 62 punktów. Dane nie obejmują punktacji dodatkowej wynikającej z badania uzdolnień kierunkowych kandydatów. Pierwszeństwo w przyjęciu do wymarzonej szkoły mieli oczywiście laureaci lub finaliści ogólnopolskich olimpiad i konkursów.

Informatyk – zawód marzeń

Kandydaci do techników i szkół branżowych musieli wybrać nie tylko szkołę, ale i kierunek, w jakim będą się dalej kształcić. Przyszli uczniowie technikum wyraźnie stawiali na informatykę, profesjonalne żywienie i ekonomię. Zdecydowanie najmniejsze zainteresowanie budziły kierunki związane z hotelarstwem. W szkołach branżowych I stopnia najwięcej kandydatów chciało kształcić się na mechanika samochodowego i kucharza. Najmniej chętnych przyciągnął zawód elektromechanika.

Elektroniczna rekrutacja bez tajemnic

Przed wyborem szkoły warto zastanowić się, jaka jednostka najbardziej wychodzi naprzeciw talentom i zainteresowaniom kandydata. Rozwiać wątpliwości pomoże rozmowa w wychowawcą lub wizyta w biurze karier. Ofertę szkół można sprawdzić w systemie rekrutacyjnym pod adresem: www.dolnoslaskie.edu.com.pl

Decyzja zapadła? Teraz czas na logowanie do systemu. Po wejściu na stronę: www.dolnoslaskie.edu.com.pl w pierwszym kroku uczniowie uzupełniają swoje dane osobowe. W kolejnym wybierają szkoły, do których chcą kandydować. Wypełniony wniosek trzeba wydrukować i dać do podpisu rodzicom lub opiekunom prawnym, a następnie zanieść do szkoły pierwszego wyboru. Szkoła pierwszego wyboru jest tą jednostką, która prowadzi kandydata przez cały proces rekrutacji i do niej można się zgłosić w przypadku pytań lub ewentualnych problemów.

Kolejny etap rekrutacji ruszy, gdy gimnazjaliści dostaną świadectwa z ocenami. Wtedy ponownie zalogują się na stronie www.dolnoslaskie.edu.com.pl, uzupełnią informacje o ocenach, wynikach egzaminu i o konkursach, za które można otrzymać dodatkowe punkty rekrutacyjne. Ponownie odwiedzą też szkołę pierwszego wyboru, do której trzeba zanieść kopię świadectwa, zaświadczenie o wynikach egzaminu i dokumenty potwierdzające udział w konkursach.

UWAGA! Po złożeniu dokumentów warto sprawdzić w systemie, czy jednostka zaakceptowała wszystkie dane wprowadzone przez kandydata do systemu. Jeśli nie, trzeba szybko wyjaśnić wszelkie wątpliwości w szkole pierwszego wyboru.

W oczekiwaniu na wyniki

Teraz pozostaje już tylko czekać. Wyniki kwalifikacji zostaną opublikowane w systemie i w szkołach ponadgimnazjalnych 13 lipca 2018 o godzinie 10.00.

Zarówno kandydaci, jak i ich rodzice, którzy oczekują szybkiej informacji o wynikach naboru, będą mogli zainstalować na swoich telefonach bezpłatną aplikację mobilną eLO! „Natychmiast po tym, gdy zostaną opublikowane wyniki rekrutacji, użytkownicy eLO! otrzymają powiadomienie na telefony” – mówi Dorota Kędzierska, product manager w firmie VULCAN. – „Gdy uczniowie dowiedzą się, w jakiej szkole będą się dalej kształcić, nie muszą czekać do września na poznanie przyszłych koleżanek i kolegów, ponieważ za pomocą aplikacji mogą nawiązać z nimi kontakt już wcześniej.”

Kandydat zakwalifikowany do danej szkoły powinien pamiętać, by do 25 lipca 2018 do godziny 15.00 potwierdzić wolę podjęcia w niej nauki i dostarczyć oryginały świadectwa i wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Gdy rekrutacja się nie powiedzie…

Na tych, którzy nie zakwalifikują się do żadnej z wybranych szkół, czeka rekrutacja uzupełniająca. Jej uczestnicy powinni w terminie do 31 lipca 2018 r. złożyć dokumenty w szkołach, które ogłoszą wolne miejsca i czekać na decyzje Szkolnych Komisji Rekrutacyjnych. Ostateczne zakończenie rekrutacji uzupełniającej i opublikowanie list przyjętych i nieprzyjętych nastąpi 29 sierpnia 2018.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group