Dzisiaj nie wiadomo czy tak się stanie. Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze trudności techniczne wynikające z „niespodzianek”, na które natrafiają budowlańcy:
- Natrafiamy na miejsca, których nie ma w żadnej dokumentacji. Przykładem jest odcinek nawierzchni wewnątrz kompleksu, po którym jeszcze niedawno jeździły ciężarówki, a wszyscy byli przekonani, że poruszają się po ziemi. Okazało się, że pod spodem jest słabo zabezpieczony tunel. Od przykrej niespodzianki było blisko. Natrafiono także na zbiorniki z substancjami smarnymi. Trzeba sprawdzić, co to jest, oczyścić zbiorniki, a konserwator zabytków musi ocenić, czy nie stanowią one wartości historycznej. To kosztuje mnóstwo pieniędzy – mówił w trakcie spotkania Roman Szełemej.
Według prezydenta biuro projektowe sobie nie radzi. Są ciągłe opóźnienia w dostarczaniu korekt projektu, wynikających z zaleceń konserwatora zabytków lub nieprzewidzianych przeszkód technicznych. Z rozmowy Romana Szełemeja z ministrem Bogdanem Zdrojewskim wynika, że opóźnienie w realizacji tego projektu nie jest większym problemem, ponieważ w Polsce zdecydowana większość inwestycji jest opóźniona.
Prezydent Roman Szełemej uważa jednak, że inwestycja może zakończyć się do końca 2012 roku. Natomiast innym problemem staje się znalezienie osoby, która mogłaby zostać dyrektorem Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia”. Dotychczasowy nabór nie dał efektu, a niezbędnym byłoby, żeby włodarza obiektu wyłonić jeszcze w czasie budowy. Powinien on brać udział w pracach koncepcyjnych nad zagospodarowaniem Parku.
Jak na razie pogoda sprzyja budowlańcom i prace raźno posuwają się naprzód.