Podziemia III Rzeszy
O tajemnicach i skarbach ukrytych w trakcie i po wojnie oraz ich poszukiwaniach napisano już sporo. Jednakże Podziemia III Rzeszy stanowią na tym tle publikację niezwykłą. Jest to bowiem relacja z pierwszej ręki, spisana przez badacza, odkrywcę, dociekliwego tropiciela odpowiedzi na pytania, które wciąż pozostają otwarte. To kolejny krok ku poznaniu zaskakującej prawdy o tym, co skrywają skrzętnie zamaskowane przed postronnymi rozliczne podkopy i sztolnie drążone przez hitlerowców w twardej skale Dolnego Śląska.
Jerzy Rostkowski zabiera czytelnika w zadziwiająca podróż po podziemiach zamku Książ, wałbrzyskich kopalniach i laboratoriach skrytych w głębokich piwnicach Szczawna-Zdroju. Stawia odważną tezę na temat słynnego i wciąż nieodnalezionego obiektu Rüdiger. Nie pomija także drażliwej i niebezpiecznej kwestii legendarnych „strażników”…
Niewątpliwą zaletą książki są zamieszczone w niej unikatowe wspomnienia i wywiady przeprowadzone osobiście przez autora, a także badania własne, stanowiące pierwotne materiały źródłowe. Rostkowski sam docieka, bada, snuje teorie, niekiedy odważne, ale nigdy zupełnie fantastyczne. Każdą stara się podbudować, osadzać na faktach, domniemaniach, wspomnieniach. Jest przy rzetelny, co sprawia, że w gronie eksploratorów, zajmujących się tematem dolnośląskich tajemnic od lat cieszy się zasłużonym uznaniem.
„Dolny Śląsk to kraina tajemnic i na poły mitycznych skarbów III Rzeszy, ukrytych w podziemiach starych zamków, w kopalnianych korytarzach, niekiedy w samych centrach dużych miast. Zamaskowane i zaminowane, do dziś dyskretnie pilnowane są przez budzących lęk zagadkowych „strażników” i polskie służby specjalne.
Laboratoria, które pracowały nad bronią jądrową i rakietami balistycznymi, zbiory muzealne, broń Werwolfu, złoto banków Rzeszy – to tylko część frapujących dolnośląskich sekretów, które w Podziemiach III Rzeszy odsłania znakomity ich badacz i odkrywca Jerzy Rostkowski.”
Tadeusz Kisielewski,
autor bestsellerów Zamach, Zabójcy i Katyń