Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 4992
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: „Solidarność” chce się spotkać z Ministrem Edukacji

Sobota, 11 lutego 2012, 7:57
Aktualizacja: 7:58
Autor: red
Kraj: „Solidarność” chce się spotkać z Ministrem Edukacji
Fot. red
„Solidarność” oświatowa ponowiła prośbę do Ministra Edukacji o bilateralne spotkanie. Nowa Podstawa Programowa będzie skutkować zwolnieniami nauczycieli – o tym NSZZ „Solidarność” informował społeczeństwo i władze jeszcze przed jej wprowadzeniem, dostrzegając zagrożenia i negatywne skutki.

Komunikat „Solidarności”:

„S” oświatowa ponowiła prośbę do Ministra Edukacji o bilateralne spotkanie. Nowa Podstawa Programowa będzie skutkować zwolnieniami nauczycieli – o tym NSZZ „Solidarność” informował społeczeństwo i władze jeszcze przed jej wprowadzeniem, dostrzegając zagrożenia i negatywne skutki. Czy prywatyzacja oświaty zagraża całej Europie? Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zajęła stanowisko ws. likwidacji szkół. Sekcja Krajowa monitoruje proces likwidacji placówek oświatowych i ich przekazywania podmiotom niepublicznym.

Wciąż nie ma woli ze strony minister edukacji do rozmów z naszym Związkiem. Działania MEN zmierzają do radykalnych zmian, które szkodzą systemowi oświatowemu. Prezydium SKOiW ponownie wystąpiło z oficjalnym pismem o spotkanie w tej sprawie.

Sekcja Krajowa ostro protestowała przeciwko wprowadzeniu Nowej Podstawy Programowej, przestrzegając przed jej negatywnymi skutkami zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Rozporządzenie MEN o nowej podstawie programowej, w pośpiechu przygotowane i podpisane w grudniu 2008 r., było powszechnie krytykowane nie tylko przez nauczycieli, ale także przez ludzi nauki, twórców kultury. Nowa podstawa programowa została skonstruowana przy niewielkim udziale nauczycieli – praktyków. Krytyka tego dokumentu dotyczyła praktycznie każdego przedmiotu. Szkoda, że dopiero teraz niektóre media zwracają uwagę na szkodliwość tego dokumentu.

Przewodniczący SKOiW Ryszard Proksa uczestniczył w spotkaniu europejskich oświatowych związków zawodowych w Brukseli na temat prywatyzacji oświaty. Podczas spotkania unijna Komisarz ds. Edukacji i Kultury wyraziła swoje zdziwienie, że są problemy w oświacie i nadal postępuje prywatyzacja szkolnictwa. Podkreśliła w swoim wystąpieniu, że jest dyrektywa UE o szczególnej ochronie oświaty w dobie kryzysu.

Podczas obrad Komisji Krajowej, NSZZ „Solidarność” w Białymstoku przyjęto stanowisko ws. aktualnej sytuacji w oświacie. Komisja Krajowa zdecydowanie sprzeciwia się szkodliwym działaniom większości jednostek samorządu terytorialnego, zmierzającym do masowych likwidacji szkół i placówek oświatowych, łączenia szkół, zwiększania liczebności uczniów w oddziałach klasowych. Te praktyki są drastycznie sprzeczne z zadaniami JST, określonymi w ustawie o samorządzie terytorialnym, do których należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie edukacji publicznej (art. 7 pkt 8). W przekonaniu Komisji Krajowej taka „oszczędnościowa” polityka oświatowa doprowadzi w krótkim czasie do poważnego obniżenia jakości kształcenia i zmniejszy konkurencyjność polskiej młodzieży na europejskim rynku pracy.

W posiedzeniu Prezydium gościnnie uczestniczył honorowy przewodniczący SKOiW Stefan Kubowicz, który krótko odniósł się do sytuacji w oświacie. Podkreślał, że należy rozliczać samorządy za działania likwidacyjne i przekazywanie placówek innym organom prowadzącym. Zwrócił także uwagę na sposób podziału subwencji oświatowej, która nie wystarcza na utrzymanie szkół i placówek.

Prezydium SKOiW wystosuje apel do struktur NSZZ „S” w regionach z prośbą o podanie informacji nt. liczby likwidowanych i przekazywanych stowarzyszeniom placówek oświatowych na ich terenie.

Prezydium SKOiW omawiało sytuację w szkolnictwie zawodowym. Po wprowadzonych zmianach prawnych szkoły zawodowe mają trudności w przygotowaniu arkuszy organizacyjnych, ułożeniu przedmiotów zawodowych. Szkołom tym może grozić odpływ uczniów do systemu pozaszkolnego, co wpłynie na zmniejszenie zatrudnienia w tych szkołach. Trwają prace nad określeniem Polskich Ram Kwalifikacji. Po wdrożeniu zasad zdobywania kwalifikacji i przekwalifikowania się w systemie pozaszkolnym, zainteresowanie nauką w szkołach zawodowych, będzie systematycznie malało. Prezydium przyjęło stanowisko w sprawie kształcenia w szkołach górniczych.

Przedstawiciele Sekcji Krajowej uczestniczyli w „Marszu Żywych”. Na oficjalnych uroczystościach apelowano o prowadzenie edukacji o holokauście. Powstała propozycja ze strony niemieckich kolegów, aby dzień holokaustu miał międzynarodowy charakter. Apelowano także o nawiązywanie edukacyjnych kontaktów między szkołami.

Na posiedzeniach sejmowej Komisji Edukacji 14 lutego br. będą omawiane projekty zmian w ustawie o systemie oświaty, przygotowane przez posłów PiS, dotyczące przywrócenia kuratorom oświaty decyzyjnych uprawnień (m. in. w sprawie likwidacji szkół) oraz sprawy szkół rolniczych. W posiedzeniach będą uczestniczyli przedstawiciele Sekcji Krajowej.

Prezydium SKOiW przygotowało porządek obrad Rady Sekcji Krajowej, która odbędzie się w dniach 1-2 marca br. w Toruniu.

Rzecznik SKOiW NSZZ „Solidarność”
Wojciech Jaranowski

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group