O likwidację Mobruku zabiegają mieszkańcy, którzy znoszą od lat uciążliwość tego zakładu. Dotychczas jednak żadnymi sposobami nie udawało się doprowadzić do zamknięcia zakładu. Wydawało się, że decyzje środowiskowe, które jednoznacznie wskazują, że działalność firmy wpływa niekorzystnie na zdrowie mieszkańców Wałbrzycha, spowodują, że wreszcie wałbrzyszanie dopną swego i Mobruk zniknie z mapy miasta. Tak się jednak nie stało, a firma wciąż działa. Na ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha do tej kwestii odniósł się w swoim sprawozdaniu prezydent Roman Szełemej.
- Firma Mobruk wykorzystuje wszelkie możliwe instrumenty prawne, by nie dopuścić do likwidacji składowiska – mówi Szełemej. – My jako urząd robimy wszystko, by rozwiązać ten problem jak najszybciej, ale nie wszystko zależy od nas.
Roman Szełemej zapewnia, że sprawa jest bezustannie monitorowana. Urząd Miasta w Wałbrzychu wysyła w tej sprawie wiele pism do poszczególnych instytucji i urzędów, które mogą przyspieszyć decyzję o likwidacji składowiska. W tej chwili sprawa utknęła w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i samorządowcy czekają na jego decyzję.
Coraz częściej pojawiają się opinie, że w Wałbrzychu mają powstać kolejne zakłady, których funkcjonowanie będzie niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców miasta. Mówi się o planowanych inwestycjach dotyczących choćby budowy instalacji do produkcji granulatu cementowego.
- Firmy tego rodzaju próbują uzyskać zgodę na rozpoczęcie działalności – mówi Roman Szełemej. – Jako miasto oczywiście się na to nie zgadzamy, ale tu też nie wszystko od nas zależy, bo sporo w tej kwestii ma do powiedzenia Starostwo Powiatowe. Kłania się więc po raz kolejny brak jednego gospodarza w mieście.