III edycja Wałbrzyska Akademii Historycznej rozpoczęła się w czerwcu. Po wakacyjnej przerwie słuchacze spotykają się w Ratuszu co dwa tygodnie na prelekcjach poświęconych najnowszej historii Polski. W międzyczasie w WOK-u emitowane są spektakle Sceny Faktu Teatru TVP nt. dziejów Polski po 1945 roku.
Pisaliśmy o tym, że 22 września w WOK-u na przedstawienie ,,Śmierć rotmistrza Pileckiego” przybyło zaledwie 7 osób. Jednak frekwencja na czwartkowym wykładzie zaskoczyła nawet organizatorów, bowiem… zabrakło miejsc siedzących. Oczywiście, szybko je zorganizowano i prof. Franciszek Marek rozpoczął swoją prelekcję niemal punktualnie.
- Frekwencja podczas wykładu profesora Franciszka Marka bardzo mnie ucieszyła – mówi inicjator WAH, wiceprezydent dr Piotr Sosiński. - Konieczność dostawiania krzeseł i prawdziwe zainteresowanie młodzieży to powód do radości. Tak liczna grupa młodych słuchaczy, i to w porze po godzinach zajęć szkolnych, to dowód na potrzebę przygotowania kolejnej edycji WAH.
Faktem jest bowiem, że z wykładu na wykład chętnych słuchaczy jest coraz więcej, głównie za sprawą nauczycieli historii, którzy skutecznie zachęcają uczniów do zajęć WAH.
Profesor Marek ze swadą wskazywał na rolę Śląska w historii i kulturze Polski, jak i Europy. Co więcej, jego zdaniem Polska weszła do kultury europejskiej przez Śląsk i dzięki Śląskowi. Badacz wskazywał przy tym na zabytki piśmiennictwa polskiego powstałe właśnie na Śląsku oraz na postaci, które na przestrzeni wieków przyczyniły się do kształcenia polskości, a wszystko to przetykał cytowanymi z pamięci fragmentami źródeł niemieckich i łacińskich.
Kolejne spotkanie z w cyklu WAH będzie miało miejsce już 20 października w WOK-u, gdzie zostanie wyemitowany o godz. 17 spektakl Sceny Faktu Teatru TVP ,,Inka”.
Z prelekcją ,,Prymas Tysiąclecia wobec Ziem Zachodnich" wystąpi 29 października w Ratuszu ks. dr Krzysztof Moszumański.
Zajęcia WAH zakończą się 11 listopada wykładem dra Stanisława Bogaczewicza pt. ,,Osaczenie - resort bezpieczeństwa wobec hierarchii Kościoła Katolickiego w Polsce Ludowej na przykładzie kard. Bolesława Kominka".