Sobota, 28 grudnia
Imieniny: Antoniego, Cezarego
Czytających: 3253
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Skąd? Dokąd?

Piątek, 5 lipca 2013, 13:46
Aktualizacja: 13:51
Autor: Michalina
Wałbrzych: Skąd? Dokąd?
Fot. Prószyński i S–ka
Powrót do zamkniętego przed laty życiowego rozdziału, historia, która nie pozwoli życiu biec zaplanowanym dla niego od dawna torem, kobieta, która choć przeciwstawiła się konwenansom, nie umie żyć z pewną wiedzą, wojna, która zmienia wartości, potrzeby i ludzi, aż wreszcie rodzinne korzenie, które do tej pory nieznane, pozostawiają piętno– to fabuła książki „Skrywana przeszłość” Anny Birger, która stawia dwa ogromnie ważne pytania: „Skąd jestem?” i „Dokąd zmierzam?”.

„Skrywana przeszłość” opowiada historię współcześnie żyjącej w Niemczech Laury- Polki, która wyszła za Niemca, Jorgena. Razem z nim i jego wiekowym dziadkiem Martinem wiedzie spokojne życie w Berlinie- życie pełne małżeńskiej miłości i harmonii, którą zakłóca tylko jedno wspomnienie- babka Laury- Irena, która na wieść o uczuciu wnuczki do Niemca śmiertelnie oburzona urwała ich kontakt. Laura jednak wiele lat temu postawiła wszystko na jedną kartę i pokłócona z babcią wyjechała. Stan ten na co dzień nie przeszkadza kobiecie, aż do momentu, gdy dostaje ona telegram z wiadomością o śmierci jedynej krewnej- babki Ireny.

Podróż Laury do Polski nie pozostanie jedynie oddaniem czci podczas pogrzebu- stanie się dalekim rejsem w przeszłość. Bohaterka, dzięki ostatniej woli babki zanurzy się we jej wspomnienia, których poznania każdy wolałby uniknąć. Emocjonalna narracja trzecio- osobowa opisująca wydarzenia z życia Laury występuje na zmianę z pamiętnikami babki Ireny z czasów wojny. Ucieczka z getta, pobyt w obozie koncentracyjnym, utrata najbliższych, ciężkie choroby stanowią tło dla skomplikowanych losów rodzinnych. Z każdym kolejnym pamiętnikiem babci, Laura jest coraz bliżej poznania tajemnicy o sobie.

Powieść rozpoczyna się nieszczególnie zachęcająco, a bohaterka jawi się czytelnikowi, jako nieco naiwna postać. Jednak z kolejnymi rozdziałami akcja przyspiesza, a gdy narracja przechodzi w pamiętnik powieść jeszcze zyskuje na ciekawości. Czytelnik staje razem z bohaterką w obliczu zbliżającego się okupanta, potem nielegalnie działa w podziemiu, widzi śmierć jej najbliższych, cierpi na obozowej pryczy, aż wreszcie smakuje wolności za bramami obozu. Wadą części pamiętnikarskiej jest niewątpliwie język, którego stylistyka jest zupełnie nieodpowiadająca początkowi lat czterdziestych ubiegłego wieku. Mimo że z pewnością fakt ten ułatwia czytanie, to odbiera powieści trochę prawdopodobieństwa.

Książka Anny Birger to dramat kobiety, która nieświadomie wypiera się swojego pochodzenia, obraz okrucieństwa wojennego, wzruszającej walki wewnętrznej bohaterki i pewnego rodzaju moralitet wskazujący rodzinę i pochodzenie, jako jedną z najistotniejszych życiowych wartości.

Anna Birger, Skrywana przeszłość, Prószyński i S-ka 2013

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group